banner15

Kürtler; Meclis önünde Irak bayrağı yaktı

Erbil kentindeki Parlamento önünde, ulusal bayrak konusunda bölgesel hükümete desteklerini göstermek için bir grup öğrenci Irak bayraklarını yaktı ve çiğnedi.

Kürtler; Meclis önünde Irak bayrağı yaktı

Kürt Parlamentosu Başkan Yardımcısı, "Yakılan Irak'ın değil Baas Rejimi'nin bayrağıdır" diyerek eylemi destekledi. Erbil'de bulunan Bölgesel Kürt Parlamentosu'nun önünde toplanan Kürt Öğrenci Birliği üyeleri yeni Irak bayrağının ulusal Irak Anayasası'nın 12. maddesi gereği bir an önce belirlenmesini istedi. Merkezi Irak hükümetince kullanılan bayrağı reddettiklerini belirten öğrenciler, bu amaçla birde piyes sergiledi. Piyeste, Saddam zulmünü temsil eden askerlerin elindeki Irak bayrağı defalarca yerlere atıldı.
Temsilin bitiminde Bölgesel Parlamento'nun üyeleri önünde slogan atmaya başlayan gençler Irak bayrağını yaktı ve ayaklarıyla çiğnedi. Protesto gösterisinden sonra kalabalığa hitaben bir konuşma yapan Bölgesel Parlamento'nun Başkan Yardımcısı Kemal Kerkuki, "Burada gençlerin yakıp çiğnediği Irak'ın değil, Baas Rejimi'nin bayrağıdır. Bu bayrakta Kürtleri, Türkmenleri ve Irak'ın diğer unsurlarını temsil eden bir şey yoktur. Bu nedenledir ki bu bayrak Kürt denetimindeki yerlerde göndere çekilmez. Yükselen seslerden korkmayınız. Yaptığınız doğrudur" diyerek göstericilere destek verdi.

Siyah, beyaz ve kırmızı renklerden oluşan Irak bayrağının üzerinde üç yeşil yıldız ve yeşil renkte Arapça "Allahu ekber" yazısı bulunuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48