banner39

Kürtler, sorunlarına Avrupa'dan arabulucu istedi

Kürt Enstitüsü ve DTP milletvekilleri, Kürt sorununun çözümü için uluslararası arabulucu atanmasını istedi.

Arşiv 21.05.2008, 15:54 21.05.2008, 16:31
Kürtler, sorunlarına Avrupa'dan arabulucu istedi

 

Merkezi Fransa'nın Başkenti Paris'te bulunan Kürt Enstitüsü ve DTP milletvekilleri, Le Monde gazetesine ilan verdi, Kürt sorununun çözümü için uluslararası arabulucu atanmasını istedi.

İlanda, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, İspanya Başbakanı Felipe Gonzales ve eski Finlandiya Başbakanı Martti Ahtisaari isimleri zikrediliyor; bu kişilerin İspanya, İrlanda, Kosova gibi ülkelerde yaşanan etnik sorunların çözümünde sağladığı katkılar hatırlatılıyor; Kürt sorununun çözümü için arabuluculuk rolü beklendiği vurgulanıyor.

Fransız Le Monde gazetesinde, "Türkiye'deki Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesi için çağrı" başlıklı bir ilan yayımlandı. Aralarında DTP milletvekillerinin de bulunduğu bin Kürt kökenli, Paris Kürt Enstitüsü inisiyatifiyle, gazeteye ilan vererek "barış" çağrısında bulundu.

Şerafettin Elçi, Selim Sadak, Sıbgatullah Seydaoğlu gibi bazı eski milletvekillerinin de imzası bulunan ilanda, Kürt sorununun çözümü için "barışçıl" yöntemlerin ön plana çıkartılması talebinde bulunuluyor.

İlanda imzası bulunan kişilerin kendilerini "Kürt" olarak deklare ettiklerinin altı çizilirken, 'Türkiye'de Kürt sorunu'na ilişkin sıkıntılar sıralanıyor.

NELER TALEP EDİLİYOR?

İlanın çağrı bölümünde ise, hazırlanmakta olan yeni anayasada, Türkiye'de yaşayanların vatandaşlıklarının "Türk" olarak nitelenmemesi talep ediliyor ve Kürtlerin kendi dillerinde eğitim almaları gerektiği vurgulanıyor.

Kürtçe yayın yapan medya kuruluşlarının önünün açılması istenilen ilanda, genel af çağrısında bulunulurken, PKK'nın da silah bırakması gerektiği görüşü savunuluyor.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?