banner15

Kürtler'den Türk Hükümetine davet

Kuzey Irak’taki Kürtler, hiçbir müdahalenin kabul edilemeyeceğini belirterek Türkiye Hükmetini Kuzey Irak'a davet ettiklerini bildirdi.

Kürtler'den Türk Hükümetine davet

Kuzey Irak’taki Kürt Parlamentosu, Türkiye ile ilgili olağanüstü oturumunun ardından yayınladığı 6 maddelik bildiride Türkiye’nin hiçbir müdahalesinin ve Kerkük referandumunun ertelenmesinin kabul edilmeyeceğini vurguladı.

Irak konulu konferanslara karşı çıkılan bildiride “ABD, Türkiye’ye baskı yapsın” da denildi. Bildiride Türk parlamentosu, hükümeti Kuzey Irak’a davet edildi.

Kürt Parlamentosu, “Türkiye’nin tehditleri ve Kürt Bölgesinin içişlerine karışması”na ilişkin olarak yaptığı olağanüstü oturumun ardından bir bildiri yayınladı. Peyamner Haber Ajansına göre, 6 maddelik bildiri şöyle:

1-Her iki tarafın dostluk ve komşuluk ilişkileri çıkarlarına hizmet etmeyen, FKB (Kürt bölgesi) ve Irak'ın içişlerine müdahale edicici nitelikteki hiçbir Türk müdahalesi kabul edilemez.

2-Hepimiz Irak anayasasına ve 140. maddenin uygulanmasına bağlıyız. Kerkük'ün geleceğiyle ilgili referandum ve bu maddenin ertelenmesi kabul edilemez.

Türkiye ile Irak arasındaki güvenliğin sağlanması uluslararası kanunlar, ulusal egemenliği koruma ve saygı gösterme, siyasi diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmalı.

3-Federal Irak hükümetinin bu tür müdahalelere karşı tepkisi olmalı ve hiçbir yabancı devletin Irak'ın içişlerine karışmasına izin vermemeli.

Aynı şekilde daha önce ortaya çıktığı gibi, Parlamentodaki hiçbir parti ve grup, üyelerinin (Irak ile ilgili olarak düzenlenen) konferanslara katılmasına izin vermemeli çünkü bu siyasi süreç, ilişiler üzerinde ve oluşumlar üzerinde kötü bir etki yaratıyor.

4-ABD, İngiltere, AB'den Irak'ın içişlerine karışmaması için Türkiye'ye baskı yapmaları çağrısında bulunuyoruz Irak milletine yardım yapması çağrısında bulunuyoruz. (Tükiye'nin) Bu tür konferanslar düzenlemesini ve devamlı olarak Irak ve Kürdistan halkına karşı ve Irak anayasasına aykırı olarak “Irak halklarının iradesine müdahale” etmesini istemiyoruz.

5-Devamlı olarak Türkiye, FKB ve Federal Irak arasında dostluk ilişkilerinin ve ortak çıkarların korunmasına vurguda bulunuyoruz. Komşuluk ilişkilerine saygı ve ortak çıkarların korunması temelinde ilişkiler geliştirilmeli.

6-Çarptırılarak Türk yetkililere ulaşan doğruları anlamak ve bütün sorunlardan bahsedilmesi için bu beyanname yoluyla Türk parlemantosu temsilcilerini, hükümetini ve bu meseleyle ilgili diğer tarafları Kürdistan'a gelmeye davet ediyoruz.”

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48