banner15

Kürtler'le Şiiler Arasında Kriz

Irak’ta hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde Kürtlerle Şiiler arasında yapılan görüşmelerin önemli siyasi görüş farklılıkları nedeniyle "iyi gitmediği" bildirildi.

Kürtler'le Şiiler Arasında Kriz

Seçimlerin üzerinden haftalar geçmesine rağmen Irak'ta hükümet bir türlü kurulamıyor. Kürtlerle Şiiler arasında hükümet görüşmelerinde ilerleme sağlanmazken, ABD, Şiilerin hükümette 'etkin' olmaması için eski Başbakan Allavi'yi devreye soktu. Şiiler de Allavi'yi ''kırmızı çizgi'' olarak belirleyince, hükümet çalışmaları kilitlendi. Irak'ta hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde Kürtlerle Şiiler arasında yapılan görüşmelerde ilerleme sağlanmıyor. Hükümet görüşmeleri içinde yer alan Mahmut Osman, ''Aramızdda ciddi siyasi görüş farklılıkları nedeniyle görüşmeler ilerlemiyor'' dedi.

Şiiler Allavi'yi istemiyor

Mahmut Osman, Kürtlerle Şiiler arasındaki görüşmelerde, oluşturulması önerilen yönetim kurulu ve hükümet kararlarının alınması yöntemi gibi bazı konularda sorunlar olduğunu belirtti. Şiilerin, başlıca siyasi kararların hükümet ortağı partilerle uzlaşma ortamında alınması yerine, kabinenin almasında ısrarcı olduğunu söyleyen Osman, Şiilerin ayrıca eski Başbakan İyad Allavi'nin 25 sandalyesi bulunan laiklik yanlısı partisinin hükümette yer alıp almaması konusunda çekinceleri olduğunu belirtti.

Mahmut Osman, Şiilerin, Irak Kürdistan Demokratik Partisi’nin (IKDP) lideri Mesud Barzani'nin Kürtlerin hükümetin işleyişini denetleyecek, yüksek yetkilerle donatılmış bir kurul oluşturulması önerisine de karşı çıktığını söyledi. Şiilerin görüşmelerde zorluklar çıkardığını söyleyen Osman, Şii ittifakının tutumunun nihai olması halinde gidişatın daha karmaşıklaşacağını ve hükümetin kurulmasının gecikebileceğini belirtti.

Allavi Şiilerin kırmızı çizgisi

Kısa bir süre önce Devlet Başkanı Celal Talabani, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad ile yaptığı görüşmede, hükümet kurması için Allavi'yi işaret etmişti. Ancak Şii Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi (SCIRI) ile Sadr grubu, Allavi'nin içinde olduğu bir hükümette yer almayacaklarını ortaya koydular. Mesud Barzani ile yakın ilişkisi olan Allavi, meclisteki muhalif grupların da başını çekiyor. Allavi'ye karşı çıkan Şiiler ise Allavi'nin ABD'nin, Şiilerin etkisini kırmak için öne sürdüklerini belirttiler.

Hükümet Mayıs'a kadar kurulmalı

Yeni anayasaya göre, hükümetin Mayıs ortasına kadar kurulması gerekiyor. ABD, Irak’ta Sünnilerin de yer alacağı ulusal birlik hükümeti kurulmasını istiyor. Hükümetin kurulmasında gecikmenin, ABD’nin Iraklı güçlere güvenlik alanında daha çok sorumluluk verilmesi planlarını etkileyebileceği belirtiliyor. Gecikme, önemli sayıda koalisyon askerinin Irak’tan çekilmesini de geciktirebilecek. Meclisin 275 üyesini belirlemek için Aralık ayında yapılan seçimlerde, mevcut hükümetin ortakları; Şii ittifakı 130 ve Kürt koalisyonu sandalye kazanmıştı. Seçimlerde iki Sünni Arap partisi toplam 55 sandalyenin sahibi olmuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48