banner39

Kurtuba'da ferdi namaz serbest

İspanyol Kilisesi’nden bir yetkili, Kurtuba Camii’nde ferdi namazın bir sakıncasının olmadığını açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kurtuba'da ferdi namaz serbest

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Müslümanların İspanya’daki ünlü Kurtuba Camii’nde namaz kılmalarına izin verilmesi yönünde küçük de olsa bir adım atıldı. İspanyol Kilisesi’nden bir yetkili, Kurtuba Camii’nde ferdi namazın bir sakıncasının olmadığını açıkladı.

 

Kilise yetkilisinin bu açıklaması, Papa 16. Benedikt’in İstanbul’da Sultan Ahmed Camii’ni ziyaretinden iki hafta sonra geldi.

 

İspanya’daki Rahipler Konseyi Başkanı, Müslümanların Kurtuba Camii’nde tek tek namaz kılabileceklerini söyleyerek, “Müslümanlar Kurtuba Camii’ne mihrabı görmek için girdiklerinde namaz vakti olursa ve namaz kılmak isterlerse bunda bir sakınca yok” dedi.

 

İspanyol Kilisesi yetkilisi, Avrupa Haber Ajansı’nın kendisiyle yaptığı söyleşide, Müslümanların Kurtuba Camii’nde tek tek namaz kılmalarına neden izin verilmediğini bilmediğini, oysa bunun mümkün olduğunu belirtti.

 

Rahipler Konseyi Başkanı dini özgürlüklerin garanti altına alınmasını talep ederek, Müslümanlarla yaşanan gerginliğin geçmişte kaldığını söyledi ve “Gelecekte Kurtuba Camii’nde namaz kılınacak” dedi.

 

Cami eksiği var

 

İspanya’da yaşayan Müslümanlar Müslümanların sayısındaki artış ve cami eksikliği nedeniyle tarihi Kurtuba Camii’nin bir bölümünün cami olarak düzenlenmesini istemişlerdi. Resmi rakamlara göre İspanya’da yaşayan Müslüman sayısı 1 milyonu geçti.

 

İspanyol asıllı İspanya İslam Birliği Başkanı Abdüsselam Mansur, Rahipler Konseyi Başkanı’na, Papa’nın İstanbul’da Sultan Ahmed Camii’nde dua ettiği bir zamanda neden Müslümanların Kurtuba Camii’nde namaz kılmalarına izin verilmediği sorusunu yöneltmişti.

 

İspanya’daki Müslüman dernekleri ve heyetleri, Kurtuba Camii’nin tamamen ibadete açılmasını istiyorlar. Fakat Katolik Kilisesi bu isteğe karşı çıkıyor. Aşırı sağcı İspanyollar ise Kurtuba Camii’nin Müslümanların ibadetine açılmasının Müslümanların İspanya’ya hükmettiği sekiz yüzyılı hatırlatacağı gerekçesiyle bu düşüncenin bütünüyle unutulması gerektiğini söylüyorlar.

 

İspanya’da yaşayan Müslümanlar daha önce bir kaç kez Kurtuba Camii’nin mihrabının yakınında namaz kılma girişiminde bulundularsa da, bir bölümü katedrale dönüştürülen caminin bekçileri tarafından namaz kılaktan alıkonuldular.

 

Geçtiğimiz yıllarda Müslüman kadınların sorunlarını ele alan bir kofrerans için bir araya gelen bir grup Müslüman kadın, Kurtuba Camii’nde namaz kılma istemiş fakat görevliler tarafından zor kullanılarak camiden çıkarılmış ve bu sırada kadınlar arasında yaralananlar olmuştu.

 

‘Müslümanlar da, Hristiyanlar da ibadet etsin’

 

İspanya’da yaşayan Müslümanlar Kurtuba Camii’nin Endülüs’ten miras kalan bir camii olarak tümüyle ibade açılmasa da, en azından camide namaz kılmalarına izin verilmesini ve caminin katedrale dönüştürülen bölümünde de Hristiyanların ibadet etmesini istiyorlar.

 

Kurtuba Camii’nin geniş olduğunu ve herkese yeteceğini söyleyen İspanya Müslümanları, caminin bir kısmının da Müslümanlara tahsis edilebileceğini ve böylece, medeniyetler arası gerilimin ve şiddetin arttığı bir dönemde çeşitli dinlerin ve kültürlerin bir arada yaşayabileceği yönünde güçlü bir mesaj verilmiş olunacağını ifade ediyorlar.

 

Kurtuba Camii, Hicri 92 yılında Kurtuba kenti Endülüs Emevi Devleti’nin başkenti olduğunda inşa edildi.

 

İspanyol tarihçilerden bazıları Kurtuba Camii’nin başlangıçta küçük bir katedral olduğunu, Müslümanların katedrale bitişik camii inşa ettikleri ve zamanla İspanya halkı arasında İslam’ın yayılmasıyla katedralin doğal olarak caminin bir parçası halinde geldiğini söylüyorlar.

 

Bazı tarihçiler ise, Abdurrahman bin Muaviye’nin, diğer kiliselerin onarımı karşılığı caminin kilise kısmını Hıristiyanlardan satın aldığını belirtiyorlar.

 

UNESCO’nun insanlığın ortak mirası kabul ettiği Kurtuba Camii’nin çeşitli yerlerinde kilise kalıntılarını arama amacıyla kazı çalışmaları yapılsa da bu çalışmaların caminin aslına zarar vermediği söyleniyor.

 

Her yıl ziyaretçilerle dolup taşan Kurtuba Camii, El-Hamra Sarayı gibi İspanya’ya milyonlarca dolar kazandırmaya devam ediyor.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?