Kurtulmuş: Dünya barışı için işbirliği şart

SP lideri Kurtulmuş, 19. Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi'nde işbirliği ve destek sözü verdi

Kurtulmuş: Dünya barışı için işbirliği şart

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Saadet Partisi Lideri Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, 19. Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi için Türkiye'de bulunan İslam ülkelerindeki liderlerle görüştü. Karşılıklı demokrasi tecrübelerinin, işbirliği imkânlarının ve müslüman azınlıkların sorunlarının konuşulduğu görüşmelerde, dünya barışının sağlanması için neler yapılması gerektiği üzerinde duruldu.

Sudan Eski Cumhurbaşkanı A.Rahman Swar Zeheb, Endonezya Refah ve Adalet Partisi Başkanı Lütfi Hasan İshak, Malezya İslam Partisi Başkanı Abdulhadi Awang, Hindistan Cemaati İslami Başkanı Mevlana Celaleddin Ömeri, Keşmir İslam Partisi Genel Başkanı Abdurreşit Turabi, Tacikistan İslam Partisi Genel Başkanı Muhittin Kebiri, İhvan-ı Müslimin Genel Sekreteri İbrahim Münir'le bir araya gelen Saadet Lideri Kurtulmuş görüşmelerin son derece verimli geçtiğini söyledi.

Tüm dünyada küresel barışın sağlanması ve İslam ülkelerinin gelişmesi için gerekli işbirliğinin oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Kurtulmuş, "Ekonomik ve siyasi tecrübelerin paylaşılması için bu tür görüşmelerin önemli olduğuna dikkat çekti. İslam Dünyasının Amiral gemisi olan Türkiye'ye bu anlamda çok önemli görevler düştüğünü dile getiren Kurtulmuş, "İslam dünyasının yeniden ayağa kalkması için Türkiye yol gösterici olmak ve tüm dünyanın kurtuluşuna gidecek bu mücadeleyi başlatmak zorundadır" ifadelerini kullandı. Görüşmelerde hem dünyanın hem de İslam ülkelerinin sorunlarının tartışıldığını dile getiren Kurtulmuş, "İslam ülkeleri ile işbirliği imkânlarını ve sorunların çözülmesi için gerekli olan çerçeveyi konuştuk. Dünyanın farklı coğrafyalarında olsak da, bizler, ortak bir medeniyetin, kültürün ve inancın insanlarıyız. Fas'tan Endonezya'ya kadar bütün Müslümanlar'ın yeniden güçlenmesi ve ayağa kalkması için çalışmak zorundayız" dedi.

Saadet Partisi'nin yaptığı çalışmaları takdirle izlediklerini belirten İslam ülkeleri liderleri Türkiye'de olmaktan mutlu olduklarını söyleyerek, "Türkiye bizim için merkez ülkedir ve İslam dünyasının yeniden ayağa kalkması ve güçlenmesi için gerekli çalışmayı yapmalıyız" dediler.

Sudan eski Cumhurbaşkanı A.Rahman Swar Zeheb, Türkiye'yi yakından takip ettiklerini ve halkın desteğinden memnun olduklarını belirterek, "Özellikle Saadet Partisi'ne ve lideri olarak sizlere bize verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum. Biz bir zamanlar Osmanlı'nın bir parçasıydık ve mutluyduk. Ne zaman ki, Avrupa bizi Osmanlı'dan ayırdı biz fesadın içine düştük" dedi. Sudan'ın büyük bir ülke olduğunu ve çok hızlı geliştiğini dile getiren Zeheb, "Sudan özellikle tarım ve hayvancılık alanında yatırım yapılabilecek bir ülke ve Türk işadamları Sudan'a gerekli ilgiyi gösteriyor" diye konuştu.

İsrail'in ve Batı ülkelerinin Sudan'ı asılsız bir şekilde suçlayarak bölmeye çalıştığını söyleyen Zeheb, Türkiye'den ve İslam ülkelerinden Sudan'a destek verilmesi çağrısında bulundu.

Sudan'ı yakından takip ettiklerini belirten Saadet Lideri Kurtulmuş, Sudanlı kardeşlerimizin bize vereceği her türlü bilgiyi Türkiye ve dünya kamuoyunun gündemine taşımayı bir vazife kabul ediyoruz. Biz Sudan'ın birlik ve bütünlüğünün bozulmaması için elimizden geleni yapmaya hazırız. İnşallah Türkiye ve Sudan ilişkileri daha da gelişecek ve zorlukları birlikte aşacağız" diye konuştu.

Endonezya'nın hükümet ortağı Refah ve Adalet Partisi'nin Lideri Lütfi Hasan İshak ise 'Tecrübelerin paylaşılmasının önemine dikkat çekerek, "Bizim sizlerden çok ümidimiz var. Çünkü siz merkez ülkesiniz ve bizim sizden çok büyük beklentilerimiz var. İslam ülkeleri olarak gerekli işbirliğini oluşturmalı, barışçıl kararlar almalı ve uygulamalıyız" ifadelerini kullandı.

Hindistan Cemaati İslami'nin Genel Başkanı Mevlana Celaleddin Ömeri, Hindistan'ın her yerinde Müslümanların yaşadığını ve siyasi anlamda da etkili olmak için mücadele ettiklerini söyledi. Bütün partilerde, Müslümanların bulunduğunu belirten Ömeri, diğer Müslümanlar ülkelerle diyalog halinde önemine işaret etti.

Saadet Partisi Lideri Prof. Dr. Numan Kurtulmuş da, "İslam ülkelerinde yetişmiş insan gücü var. Önemli olan ise bu gücün kullanılmasıdır. Bu gücü aynı hedefe yönetmek zorundayız. Eğer birlikte olursak daha güçlü ve etkin oluruz" ifadelerini kullandı.

Malezya İslam Partisi Başkanı Abdulhadi Awang ise Türkiye'de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, "Biz Saadet Partisi'nin yaptığı çalışmaları izliyor ve takdirle karşılıyoruz. Biz, hizmet etmek için orta yolu seçtik. İnsanlık âlemine hizmet etmek ve barış getirmek için demokratik yollarla mücadele ediyoruz. Başka bir gayemiz yok" diye konuştu.

Tacikistan İslam Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Muhittin Kebiri Tacikistan'da çok zor şartlarda mücadele verdiklerini belirterek, "Son seçimlerde yüzde 10 oy alarak parlamentoya girdik ve Müslümanların sesini parlamentoya taşıdık. Türkiye'nin ve Saadet Partisi'nin desteğini her zaman yanımızda hissediyoruz" dedi.

İhvan-ı Müslimin Genel Sekreteri İbrahim Münir, İslam Dünyası olarak, artık eyleme dökülecek yeni ve güçlü bir işbirliği oluşturmalıyız. Hedeflerimizi belirlemeli insanlığa ve İslam'a hizmet etmek için bir Genel Sekreterlik oluşturmalıyız. Bu anlamda önümüzdeki 5 yılda fikri, kültürel, ekonomik ve siyasi alanlarda çalışma programımızı ortaya koymalıyız. Biz bu anlamda size güveniyoruz ve üzerimize düşeni yapmaya da hazırız" şeklinde konuştu.

Sudan İslam Partisi Genel Başkanı Abdürreşit Turabi "Bizler ümmet için birlikte çalışmanın yararına inanıyoruz. Keşmir'de bizim sağlam ve güçlü bir hareketimiz var. Büyük zorluklar yaşıyoruz ama bu zorlukları aşmak için mücadele ediyoruz. Hindistan Müslümanları güçle bastırmaya çalışıyor ama bizler yılmadan kararlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

'Keşmir'de 100 bin kardeşimiz ya öldürüldü ya da sürgüne gönderildi' diyen Turabi, "Bizim şu anda 70 bin öğrencimiz var. Yine 60 tane İslam merkezi inşa ettik. Bu anlamda sizlerin yardımlarını ve desteğinizi her zaman hissediyoruz" diye konuştu ve Saadet Partisi Lideri Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'u Keşmir'e davet etti.

Nazik davet için teşekkür eden Kurtulmuş da Keşmir'in zorluklarını bildiğini belirterek, "Biz sizlere yardımcı olmak ve sizin sesinizi dünyaya duyurmak için gerekli desteği vermeye hazırız. Bu anlamda İslam Konferansı Örgütü'nün yaptığı çalışmaları yakinen takip ediyorum. İKÖ Keşmir konusunda gayret sarfediyor ama en önemli sorun diplomatik anlamda diğer devletlerin desteğinin alınamamasıdır" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2010, 11:10
banner53
YORUM EKLE

banner39