banner39

Kurtulmuş: Fakiri küresel tekelcilerin insafına bıraktılar

Partisinin il kongresinde konuşan SP lideri hükümetin ekonomik programlarını eleştirdi.

Arşiv 04.01.2010, 09:47 04.01.2010, 13:57
Kurtulmuş: Fakiri küresel tekelcilerin insafına bıraktılar

Partisinin Kocaeli İl Kongresi için İzmit Kapalı Spor Salonu'na gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş hükümetin IMF Hükümetin IMF ile anlaştığını ancak maddelerinin henüz kamuoyuna açıklanmadığını kaydetti.

Saadet Lideri Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, IMF'nin ekonomik programların ülkeyi bir felakete götürdüğünü söyledi ve bu politikalar yüzünden halkın yüzde 80'ininin yoksulluk sınırının altında yaşadığını belirtti.

Şeker ve tütüne uygulanan kota uygulamasını eleştiren Kurtulmuş, Tekel işçilerinin eylemlerini desteklediklerini belirterek "Ankara'da hala tekel işçilerinin devam eden bir eylemi var. Hepsini tebrik ediyor, yürekten kutuluyorum. Niye tekel fabrikaları kapatılıyor? Niçin ülkenin dört bir yanında tekel kotaları var? Bizim Ahmet, Mehmet tütün üretmesin ama Amerika'daki Johnlar ve Micheller üretecek, Philip Morrisler para kazanacak. Bunu söylediğiniz zaman amma da geri kafalısınız diyorlar. Tütün üreticisi yok olacak, fabrikalarımız kapatılacak ve Amerika'nın tütünü satılacak. Bu milletin tekelini kaldırıyorsunuz da dört tane gâvur fabrikasını niçin tekel haline getiriyorsunuz? Şeker pancarı üretiminde de kotalar var. Ama yabancı şirketler istedikleri kadar Türkiye'ye şeker satacak, Amerika'daki fabrikalar Türkiye'ye şeker ihraç edecek. Bütün dünyada yüz kiloluk şeker içine bir kilo tatlandırıcı konurken Türkiye'dekine 15 kilo konulacak. Beyefendiler kendi fabrikaları için ne buyururlarsa bizimkiler yapıyorlar, bu milletin sağlığıyla bile ilgilenmiyorlar. Her mahalledeki eczaneler kapatılacak, marketler zinciri olanların marketlerinde ilaçlar satılacak.  Kırtasiyeciler, bakkallar, manifaturacılar yok edildi. Şimdi ise artık büyük alışveriş merkezleri var. Küresel ekonominin icabıdır diyorlar. Orta sanayicin gitti, koca koca küresel şirketlerin temizliğini yapacak adamlara ihtiyaç var. Elin oğlu elimizdeki tüm gücü alacak bize ise temizliklerini yapmak kalacak. Biz ise efendilere köle olmayacağız diyoruz. Kredi kartı borçları olamayan kimse kalmadı. Kim veriyor bu kredileri? Küresel sermayenin bankaları. Fakir fukarayı küresel tekelcilerin insafına bıraktılar" dedi.

  

Yorumlar (1)
misafir 13 yıl önce
devletin ayakta duracak hali kalmadı.niye direksiz bir bina veya küçücük bir kulube içinde bile direk var. TÜRKİYENİNDE direği tekel şeker fabrikaları vesayireler.bu direkler kaldırılırsa TÜRKİYE ayaktamı durur sayın başkan ...............
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?