banner39

Kurtulmuş, hazırladığı anayasa taslağını Gül'e sundu

SP Lideri Numan Kurtulmuş, kendi hazırladıkları anayasa değişikliğini Cumhurbaşkanı Gül ile görüştü.

Arşiv 16.04.2010, 20:22 16.04.2010, 20:22
Kurtulmuş, hazırladığı anayasa taslağını Gül'e sundu


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
  
 
Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, "Olası bir referandum sürecinde çok sağlıklı bir işleyişin sağlanması gerekiyor. Bunun için, daha önce hükümete de teklif ettiğimiz dosyada yer alan görüşleri sayın Cumhurbaşkanı ile paylaştık." dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'u makamında kabul etti. Görüşmeden sonra, Kurtulmuş, çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Saadet Partisi olarak anayasa değişikliği konusunda hazırladıkları dosyayı Cumhurbaşkanı Gül'e ilettiklerini belirten Kurtulmuş, genel bir anayasa değişikliği yapılamaması halinde yapılması gereken temel değişikliklerle ilgili görüşleri kendisine arz ettiğini bildirdi.

Saadet lideri, anayasaların toplum sözleşmeleri olduğunu, konsensüsle toplumun bütün kesimlerinin dahil edilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Bu süreçte kimsenin kapıyı kapatmaması ve dayatmada bulunmaması gerekir. Ayrıca anayasa değişikliği sürecinde duyduğumuz endişeleri kendisine ilettik." diye konuştu.

"2010 yılı içerisinde topyekün anayasa değişikliği yapma imkanı kalmamış gözüküyor. Türkiye, önümüzdeki birkaç yıl içinde anayasayı topyekün değiştirme durumunda kalacaktır." diyen diyen Kurtulmuş, olası referandum sürecinin çok sağlıklı bir şekilde işlemesi gerektiğini, bunun için de daha önce hükümete teklif ettikleri görüşleri Cumhurbaşkanı Gül ile ile paylaştıklarını sözlerine ekledi.

Görüşme sırasında, Cumhurbaşkanı Gül'ün kendileriyle konuyla ilgili neler söylediği sorulması üzerine Numan Kurtulmuş, "Onu söylemek bana düşmez. Sayın Cumhurbaşkanı da süreçle ilgili görüşlerini bizimle paylaştı." şeklinde konuştu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde bugün ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan ve Çin Politbüro Daimi Komitesi Üyesi Li Changchun'u da kabul etti. Gül'ün bu kabulleri basına kapalı gerçekleşti.
 
 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?