banner39

Kurtulmuş: İHH tarihi ve cesur adımlar atıyor

Saadet Lideri İHH'nın "Rotamız Filistin, Yükümüz İnsanı Yardım" kampanyasına destek verdi.

Arşiv 20.04.2010, 15:40 20.04.2010, 16:55
Kurtulmuş: İHH tarihi ve cesur adımlar atıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Partisinin İstanbul İl teşkilatında İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ile birlikte bir basın toplantısı yapan Numan Kurtulmuş, İHH’nın İsrail’in Filistin’e uyguladığı ambargoyu gemilerle delmek için attığı adımı “tarihi ve cesur bir adım” olarak nitelendirdi.

Daha önce olaylı şekilde Gazze’ye ulaşan yardım konvoyunun Filistin’deki durumu gözler önüne getirdiğine işaret eden Kurtulmuş, “ İHH’nın bu projesi, Gazze’ye uygulanan ambarganun bütün dünya kamuoyu tarafından net bir şekilde görülmesini sağlayacaktır. Duamız gemilerin olaysız şekilde Gazze limanına ulaşması içindir. Esas kalıcı olan şey Gazze’de uygulanan siyasi baskıları sona ermesini sağlamak, Gazze’de kıtlıkla karşı karşıya kalan  halkı kurtarabilecek çabayı ortaya koymaktır” dedi.

kurtulmus-ihh2.jpg

ADIM ADIM GELİŞTİRİLEN BİR  İŞGAL PROJESİ

Filistin olayının İsrail tarafından adım adım geliştirilen bir işgal projesi olduğunu ifade eden Kurtulmuş, bu adımları şöyle sıraladı: “İlk adım toprakların işgalidir. Filistin topraklarının yüzde 78’i işgal altında. İsrail BM kararlarını dikkate almadan, bildiği gibi yoluna devam ediyor. İşgalin ardından, Filistin’i siyasi olarak zayıflatıp ikiye bölmek istiyor. Gazze ve Batı Şeria olarak bilerek ikiye ayrılmış, araya topraklar konulup, ulaşımın önüne geçilmiş. Siyasi işgal projesinin yeni adı yeni yerleşim planları. Kudüs’te, Mescid-i Aksa’nın çevresinde Müslümanların tamamının oluşturduğu yerde konut inşaatını sürdürüyor.

Diğer bir adım ise ambargo. Gazze şeridindeki ambargo, Gazze’ye karadan ve denizden ulaşımı engelliyor. Gazze bütünüyle cezaevi haline getirildi. İnsanların binalarını onarmak, temel tıbbi ihtiyaçlarını karşılamak gibi en temel gereksinimler bile engelleniyor. Bu işgal gerçekten ambargoyla birlikte son adıma gelmiştir. Gücü olmayan bir Filistin halkı yaşamaya mecbur bırakıldıkları topraklar üzerinde açlığı, yokluğa mahkum bırakılıyor.”

kurtulmus-ihh.jpg


İSRAİL’İN RESMİ SINIRI YOK

İsrail’in dünyada resmi sınırları olmayan tek devlet olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, İsrail’in işgalde artık son aşamaya geldiğini, atacağı beşinci adımın tek tek Filistinleri öldürüp, topraklarından silmek olacağını ancak bunu dünya kamuoyu yüzünden başaramadığını söyledi. “İsrail, resmi sınırları olmayan tek devlet. Büyük İsrail, Fırat’tan Nil’e kadar olmadan bu sınır çizilmeyecek” diyen Kurtulmuş, İsrail’in yardım konvoyuna müdahale etmemesini tavsiye etti. Kurtulmuş, “İsrail’in kendi hedefi ne olursa olsun, bu yardım konvoyuna sessiz kalmalı. Bu, Ortadoğu barışına katkı olacaktır. Müdahale etmeyi aklından geçirirse Ortadoğu’da sıkıntılar daha artacak. İsrail’in böyle bir adım atacağına ihmal vermiyorum” şeklinde konuştu.


TÜRKİYE, İSRAİL YAYILMACILIĞINA ENGEL OLMALI

İsrail’e karşı insanlık suçlarını  önlemek konusunda diplomatik bir baskının bugüne kadar ortaya konmadığını kaydeden Kurtulmuş Türkiye’nin bölgedeki konumuna işaret ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Bu bölgenin amiral gemisi, kilit taşı olan Türkiye, İsrail’in yayılmacı politikalarına karşı uluslararası diplomatik dil oluşturup, İsrail’i engellemelidir.

İHH’nın bu projesi umarım kazasız belasız, ambargo delinerek amacına ulaşır. Bu aslında Türkiye projesi, insanlık projesidir. Bu projenin uygulanması ,İsrail tankları altında can veren Rachel’in hatırasının canlandırması hatırasıdır.”

kurtulmus-yildirim-sp.20100420153915.jpg

YILDIRIM: SAADET PARTİSİ’NE DESTEĞİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise yürütülen proje hakkında şu bilgileri verdi: “Bu bir insanlık meselesi. Konvoya verdiği destekten ötürü Saadet Partisi’ne teşekkür ediyoruz. Gazze’de  1,5 milyon insan yaşıyor. Yardım kuruluşlarının hedefi yardımların önünü kesen engelleri kaldırmak olmalı. Ambargo uygulandıktan sonra Mısır ve İsrail tarafından bütün yollar kapatıldı. Yarı açık cezaevinde yaşamasına sebep oldu. Sessiz soykırım uygulanıyor. Gemilerimize yazacağız, içinde hiçbir silah yoktur, tek bir çakı bile yoktur, insani yardım götürmektedir diyeceğiz. 50’ye yakın ülke katkıda bulunuyor, 40’dan fazla milletvekili katılacak. Mayıs’ın ortalarında yola çıkmış olacağız. İsrail akıllıysa kısa bir süre içinde geçişimize izin verir. Gazze limanını onarıyoruz, derinleştiriyoruz. İsrail’in engellemek için ortaya koyabileceği her türlü yola karşı önlemlerimizi aldık. İsrail, gemilerin hareket ettiği ülkelerle sorun yaşamak istemiyorsa gemileri engellemeye kalkmaz.”

.
 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?