banner39

Kurtulmuş: Ilısu Baraj projesi yanlış

SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Ilısu Baraj projesinin yanlış olduğunu belirtti.

Arşiv 15.04.2010, 22:49 16.04.2010, 09:18
Kurtulmuş: Ilısu Baraj projesi yanlış


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Ilısu Barajı suları tehdidi altında bulunan Hasankeyf'e sahip çıkarak sular altında kalmasına karşı olduklarını açıkladı.

Tarihi ilçede daha gün yüzüne çıkmamış yüzlerce tarihi eser olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, Başbakan'ın Hasankeyf'i görüp baraj kararını öyle vermesi gerektiğini ileri sürdü.

Mardin'de Partisi tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Numan Kurtulmuş, daha sonra Hasankeyf'i ziyaret etti.

SP İl Başkanı Mehmet Fırat, Merkez İlçe Başkanı Abdulhakim İçer ve partililer tarafından ilçe sınırında karşılanan Kurtulmuş, Hasankeyf Kalesi'ne çıkarak incelemelerde bulundu.

Kurtulmuş, yaptığı açıklamada, "Böyle muazzam ve değerli bir varlığın baraj suları altında bırakılmasına karşıyız. Bu proje yanlış. Dicle Nehri üzerinde baraj yapılabilecek başka müsait yerlerin olduğu bir gerçektir. Bırakın baraj suları altında kalmasını bu tarihi ilçenin daha ileriye götürülmesi gerekiyor." dedi.

Tarihi ilçede daha gün yüzüne çıkmamış yüzlerce tarihi eser olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, bu eserlerin gün yüzüne çıkarılıp turizme kazandırılması gerektiğini ifade etti.

Hükümetin Ilısu Barajı yapımından vazgeçmesi gerektiğini belirten Kurtulmuş, "Daha alternatif projeler üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor. Başbakan Erdoğan mutlaka gelip Hasankeyf'i görüp daha sonra baraj kararını vermesi gerekiyor." diye konuştu.

NUMAN KURTULMUŞ'UN ÇARDAK KEYFİ

Kurtulmuş, Hasankeyf Kalesi'ndeki incelemelerden sonra Yolgeçenhanı Mağarası'nda dinlendi. Ardından Dicle Nehri kenarında bulunan çardaklara geçti. Bir süre Dicle Nehri'nin sularında ayaklarını serinleten Kurtulmuş, burada da Hasankeyf'in güzelliğine dikkat çekerek, bu güzel havanın insanların hayatına hayat kattığını ifade etti.
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?