banner39

Kurtulmuş: Ilısu barajı yanlış yerde

SP lideri Kurtulmuş, Hasankeyf'e yapılması öngörülen Ilısu barajının yanlış olduğunu söyledi.

Arşiv 17.04.2010, 09:33 17.04.2010, 09:35
Kurtulmuş: Ilısu barajı yanlış yerde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Saadet Partisi Lideri Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ilısu Barajı suları tehdidi altında bulunan Hasankeyf'e sahip çıkarak sular altında kalmasına karşı olduklarını açıkladı.

Tarihi ilçede daha gün yüzüne çıkmamış yüzlerce tarihi eser olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, Başbakan'ın Hasankeyf'i görüp baraj kararını öyle vermesi gerektiğini söyledi. Mardin'de Partisi tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Numan Kurtulmuş, daha sonra Hasankeyf'i ziyaret etti.

Tarihi ilçede daha gün yüzüne çıkmamış yüzlerce tarihi eser olduğuna dikkat çeken Saadet Partisi Lideri Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Başbakan'ın Hasankeyf'i görüp baraj kararını öyle vermesi gerektiğini söyledi.Mardin'de Partisi tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Numan Kurtulmuş, daha sonra Hasankeyf'i ziyaret etti. Saadet Partisi İl Başkanı Mehmet Fırat, Merkez İlçe Başkanı Abdulhakim İçer ve partililer tarafından ilçe sınırında karşılanan Kurtulmuş, Hasankeyf Kalesi'ne çıkarak incelemelerde bulundu. Kurtulmuş, yaptığı açıklamada, "Böyle muazzam ve değerli bir varlığın baraj suları altında bırakılmasına karşıyız. Bu proje yanlış. Dicle Nehri üzerinde baraj yapılabilecek başka müsait yerlerin olduğu bir gerçektir. Bırakın baraj suları altında kalmasını bu tarihi ilçenin daha ileriye götürülmesi gerekiyor" dedi. Tarihi ilçede daha gün yüzüne çıkmamış yüzlerce tarihi eser olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, bu eserlerin gün yüzüne çıkarılıp turizme kazandırılması gerektiğini ifade etti. Hükümetin Ilısu Barajı yapımından vazgeçmesi gerektiğini belirten Kurtulmuş, "Daha alternatif projeler üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor. Başbakan Erdoğan mutlaka gelip Hasankeyf'i görüp daha sonra baraj kararını vermesi gerekiyor" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?