Kurtulmuş: Kendinizi inşa edin, insan biriktirin

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'tan gençlerle buluştu.

Kurtulmuş: Kendinizi inşa edin, insan biriktirin


Fahri Sarrafoğlu/Dünya BülteniSaadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Genç ASKON’un eğitim seminerine katıldı. Dünyada bir medeniyet krizi yaşandığını vurgulayan Kurtulmuş, “Yeni bir medeniyeti ihya ve inşa edecek nesil sizsiniz. Bunun için öncelikle kendinizi inşa edin, daha sonra çok sağlam dostluklar kurarak insan biriktirin” dedi. “Medeniyet inşası ve gençliğin gücü” konulu bir konferans veren Kurtulmuş, bu çalışmayı yaptıkları için Genç ASKON Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu ve ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca’yı tebrik etti. Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Ümit ediyorum ki, bu çalışmalar her sene daha da güçlenerek devam edecektir. Bu çalışmalarımız rutin faaliyetlerimizden çok daha anlamlıdır” dedi.

KENDİ FİKRİNİZ ÜZERİNE SİYASET YAPIN

Toplantıda Genç ASKON üyeleri gündemde olan CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifasıyla ilgili Kurtulmuş’a çeşitli sorular yönelttiler. Kurtulmuş bu sorulara kısaca şöyle cevap verdi: “Bu konu hakkında çok fazla konuşmak istemem açıkçası. Meselenin gerçeği nedir, mahiyeti nedir bilmiyoruz. Sayın Baykal’ın aldığı bir karardır. Herhalde, yakın çevresine danışarak almış olduğu bir karardır. Bir kere, hepimiz Sayın Baykal’ın almış olduğu karara saygı duymak zorundayız. Kaldı ki, istifa etmeyip direnebilirdi. İstifa etmesi, siyasi anlayışımız gereği onurlu bir davranıştır. İstifa edip, bu konu üzerinden ilave bir söz dalaşı çıkarmaması saygı duyulacak bir tavırdır. Ama meselenin aslı nedir, bunu ne bilirim, ne de bilmek isterim. Biz CHP’nin veya AKP’nin zaafları veya gücü üzerine değil, kendi fikrimizin gücü, kendi siyasetimizin gücü üzerine siyaset yaparız”

ESAS KRİZ MEDENİYET KRİZİDİR

Dünyanın çok büyük bir krizle sarsıldığı bugünlerde yaşananlara farklı anlamlar yüklendiğini belirten Numan Kurtulmuş, dünyada yaşanan krizlerin hep ekonomik krizler olduğuna dikak çekerek “Bu krizler, sadece ekonomik alanda, finansal alanda, sadece dünya ticaretiyle ilgili, dünyadaki ekonomik yapıyla ilgili değildir. Keşke bu kadar basit olsaydı. Bugün dünyada yaşadığımız, bir sürede yaşayacağımız krizlerin esası bir medeniyet krizidir, bir uygarlık krizidir. “dedi. Kurtulmuş, dünyaya bir şey söylemek durumunda olan genç kardeşlerimizin bu medeniyet krizini iyi algılamaları, bunun dünyaya ne tür bir noktaya getirdiğini, hangi noktaya sürükleyeceğini, bu krizlerin nedenlerinin ne olduğunu anlamalarının zorunlu olduğunu hatırlattı. Son üç asırdır dünyayı bütün kurumlarıyla, kurallarıyla, ekonomik sistemleriyle, kültürüyle, medeniyet değer yargılarıyla yöneten, yönlendiren bir medeniyet kriziyle karşı karşıya olduğumuzu unutulmaması gerektiğine de işaret eden Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu medeniyet modern batı medeniyetidir. Modernlik, Türkiye’de çok yanlış algılanmaktadır. Bir hanım güzel bir kıyafet giydiğinde, bizler buna, “Çok modern olmuş” deriz. Ya da bir işyeri tefrişat edildiğinde, “Çok modern” deriz. Bunlar çok yanlış tanımlamalardır. Modernliğin kılıkla kıyafetle ilgisi yoktur. Modernlik bir düşünce sistematiğinin adıdır. “

KENDİ MEDENİYETİMİZİ İHYA VE İNŞA ETMELEYİZ

Kurtulmuş, kendi medeniyet değerlerimizi ihya ve inşa etmeliyiz, diyerek bu bağlamda gençliğimize çok zor görevler düştüğünü ifade etti. Gençlere dönük tavsiyelerini de sıralaya n kurtulmuş önerilerini şöyle sıraladı: “Birincisi, Kendinizi inşa edin. Dünyadaki bütün medeniyetler güzel binalar inşa ettikleri için değil, güzel insanlar inşa edemedikleri için çökmüşlerdir. Bir medeniyet inancına, mücadelesine talip olan gençlerimizin, öncelikle kendilerini inşa etmeleri gerekiyor. İkincisi, Sağlam bir ahlak ve davranış sahibi olmalısınız. Üçüncüsü, bilgiye sahip olacaksınız. 21. Yüzyılın en önemli silahı bilgidir. Bu sebeple kendimizi iyi bilmek zorundayız, alemin yaratıcısını çok iyi bilmek zorundayız. Dördüncüsü ise hikmet sahibi olmaktır. Hikmet sahibi olmak, doğru sözlü, doğru üsluplu, doğru zamanda, doğru insan olmayı gerektirir. Beşincisi ise aksiyon sahibi olmaktır. İnsan, bilgiye sahip olabilir, sağlam ahlak ve davranış sahibi olabilir ama aksiyon sahibi olmazsa, bir köşede inzivaya çekilirse, bunun hesabını vermek zorundadır.”

SİZE ARKADAN VURMAYACAK DOSTLUKLAR KURUN

İnsanları ayırt etmeden, fikirlerine bakmadan arkanızı dönebileceğiniz insanlarla dostluklar kurun, diyen Kurtulmuş, Asr-ı Saadette, Resulullah (sav) Efendimiz’in müşrikler içinde bile sıfatı “el Emin”dir. Müşrikler, en değerli varlıklarını bile Peygamber Efendimize teslim edebileceklerini biliyorlardı. Siz, sahip olduğunuz değerlerle dünyanın en zengin insanlarısınız, en güçlü insanlarısınız. Kesinlikle kendinizi hafife almayın, kendinize güvenin. Bilgi teknolojilerini çok iyi kullanın. Her gün kitap okuyun. Bir konu nasıl tartışılır, bu konuda kendinizi geliştirin. Bir medeniyeti ihya ve inşa edecek nesil sizsiniz” değerlendirmesini yaptı.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 18:30
banner53
YORUM EKLE

banner39