Kurtulmuş: Meclis'te olsak Türkiye farklı olurdu

Saadet Partisi Lideri Numan Kurtulmuş, "Meclis'te Saadet olsaydı, Türkiye farklı olurdu" dedi.

Kurtulmuş: Meclis'te olsak Türkiye farklı olurdu

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Anayasa değişikliğinin büyükçe bir yama olduğunu dile getirerek, atılan adımın olumlu ancak yetersiz olduğunu söyledi.

Aynı  anda TV 5 başta olmak üzere 55 ulusal, bölgesel ve yerel kanalda canlı olarak yayınlanan "Gündem Türkiye" programına katılan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, kadın gazeteciler Lale Şıvgın, Sibel Eraslan, Nihal Bengisu Karaca ve Sevilay Yükselir'in sorularını cevapladı.

Saadet Partisi Lideri Prof. Dr. Kurtulmuş, Türkiye’nin Saadet Partisi’ne ihtiyacı  olduğunu belirterek, “Eğer Meclis’te Saadet Partisi olsaydı, demokratik açılım sürecinin gelişimi farklı olurdu ve bugün çöp tenekesine atılmamış olurdu. Eğer Meclis’te Saadet Partisi olsaydı, Türkiye çok daha güçlü bir anayasa çıkartırdı ve anayasa değişikliği sürecindeki tartışmalar da bu şekilde olmazdı.” dedi.

Türkiye’nin birçok sorununda olduğu gibi Anayasa konusunda da siyasi partilerin uzlaşamadıklarını  söyleyen Kurtulmuş, hükümetin yapmaya çalıştığı anayasa değişikliğinin büyükçe bir yama olduğunu dile getirerek, atılan adımın olumlu ancak yetersiz olduğunu söyledi. Kurtulmuş, değişikliğin referanduma götürülmesi durumunda partisinin 'evet' oyu kullanacağını söyleyerek, eğer bu hükümet Anayasa’yı değiştiremezse, Saadet Partisi’nin yeni, sivil, özgürlükçü ve demokratik bir anayasayı yapacağını ifade etti.

Hükümetin ve muhalefetin sürekli gerginlik siyaseti izlemeleri nedeniyle eleştiren Kurtulmuş, iktidarın da muhalefetin de bu kamplaşmadan beslendiğini söyledi. Türkiye’nin birçok sorununda olduğu gibi Anayasa konusunda da siyasi partilerin uzlaşamadıklarını söyleyen Kurtulmuş, hükümetin yapmaya çalıştığı Anayasa değişikliğinin büyükçe bir yama olduğunu dile getirerek, atılan adımın olumlu ancak yetersiz olduğunu dile getirdi. Kurtulmuş, değişikliğin referanduma götürülmesi durumunda partisinin 'evet' oyu kullanacağını söyleyerek, eğer bu hükümet Anayasa’yı değiştiremezse Saadet Partisi’nin yeni, sivil, özgürlükçü ve demokratik bir anayasayı yapacağını ifade etti.

Aynı anda TV 5 başta olmak üzere 55 ulusal, bölgesel ve yerel kanalda canlı olarak yayınlanan "Gündem Türkiye" programına katılan Saadet Partisi Genel Başkanı Kurtulmuş, kadın gazeteciler Lale Şıvgın, Sibel Eraslan, Nihal Bengisu Karaca ve Sevilay Yükselir'in sorularını yanıtladı.

ANAYASALAR HAP GİBİ  DÜŞÜNÜLMEMELİ

İktidar ve muhalefet partisi arasında yaşanan anayasa tartışmalarının sağlıksız devam ettiğini belirten Kurtulmuş, partilerin anayasanın kabul edilip edilmemesi için grup kararı almalarını çok saçma bulduğunu dile getirdi. Vekillerin TBMM'de anayasa değişikliği konusunda gizli oy vermesi gerektiğini dile getiren Kurtulmuş, "Anayasalar bilgelikle, milletin ihtiyacı doğrultusunda yapılır. Gerginliği önlemek için bu yasa tasarısını halka hap gibi vermeyelim. Olur ki millet bu yasalardan bir kısmını beğenebilir, bir kısmını beğenmeyebilir. Biz anayasa değişikliğini 7 bölüme ayırabilir ve bu şekilde oy pusulası halinde halka referandumda sunabiliriz. Siz her halükarda 'ya bunların hepsine evet ya da bunların hepsine hayır diyeceksiniz' derseniz, ya milletin iradesine ya da parlamentoya saygısızlık etmiş olursunuz" dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİNİ  DESTEKLEMİYORUZ

Türkiye'nin sivil bir anayasaya ihtiyacı  olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, anayasanın Tanzimat'tan beri elitler tarafından yapıldığını ve elitlerin halka anayasasını kendisinin yapmasına izni vermediğini aktardı.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın istediği başkanlık sistemini desteklemediklerini de kaydeden Kurtulmuş, gerekçesini ise şöyle açıkladı: "Keşke Türkiye 12 Eylül vesayet anayasasını düzgün bir şekilde anayasal reform içerisinde yapmış olsaydı. O zaman Türkiye'de başkanlık sistemi konuşulabilirdi. Ancak siyasetin bu kadar parçalandığı, birinin ak dediğine, diğerinin kara dediği, siyasi partiler yasasının parti liderlerini despot haline getirdiği, milletin tanımadığı birçok partinin tek listede olduğu sistemde başkanlık sistemini devreye sokarsak, millet tarafından seçilmiş bir despotluk ortaya çıkar. Bütünüyle millet egemenliğine geçmeden bu tartışmaların yapılması vesayet düzenekleri ve siyasal bölünmüşlük arasında yeni kamplaşmalar ortaya çıkarır"

Güçlünün ayakta kaldığı, zayıfların ezildiği bir devlet yerine adaleti ve merhameti hedef alan bir devlet arzuladıklarını söyleyen Kurtulmuş, bunun adının da “Kerim Devlet” olduğunu söyledi.

KADINLARA AYRIMCILIK YAPILMAMALI

Kadın gazetecilerin sorularını  cevaplayan Saadet Lideri Kurtulmuş, AK Parti’nin kendisine oy veren toplumsal kesimlerin taleplerini görmezden geldiğini belirterek, başörtüsü  sorununun bunlardan biri olduğunu söyledi. Kadınların eğitim ve çalışma hayatından hiçbir gerekçeyle mahrum bırakılmaması gerektiğini kaydeden Kurtulmuş, AKP’nin iki kez üst üste iktidar olmasına rağmen talepleri karşılayamadığını söyleyerek, “yaptırmıyorlar” sözünün arkasına sığınıldığını, bunun da iktidarın yetersizliğini ortaya koyduğunu ifade etti.


 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 07:16
banner53
YORUM EKLE

banner39