banner39

Kurtulmuş: Önce Karabağ işgali sonlandırılmalı

SP lideri Kurtulmuş, "Ermenistan Dağlık Karabağ işgalini sonlandırsın, sınır kapısını açalım" dedi.

Arşiv 26.04.2009, 22:07 27.04.2009, 08:06
Kurtulmuş: Önce Karabağ işgali sonlandırılmalı


Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ABD Devlet Başkanı Barack Obama'nın, 1915 olayları için kullandığı 'büyük felaket' sözünün Ermeni literatüründe soykırımdan daha ağır olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'daki işgalini sona erdirmesi durumunda Ermenistan sınır kapısının açılabileceğini ifade etti.

Partisinin Sakarya İl Teşkilatı'nın Divan Kurulu Toplantısı'na katılan Kurtulmuş, Ermenistan meselesi ile Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in, NATO Genel Sekreterliği'ne seçilmesini değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın Türkiye gezisinin ardından 1915 olayları için 'büyük felaket' sözünü kullandığını hatırlatan Kurtulmuş, Türkiye'nin Amerika yönetimi tarafından kandırıldığını ve aldatıldığını belirtti.

Ermeni meselesinden dolayı Türkiye'yi ilerleyen günlerde ciddi sıkıntıların beklediğini kaydeden Kurtulmuş, "Obama, ayağının tozuyla gider gitmez orada büyük felaket lafını söyledi. Büyük felaket Ermeni literatüründe soykırımdan daha ağır bir sözdür. Türkiye Ermeni sınır kapısını açacak. Yapılan pazarlık bu. Ama ne Obama bizi rahatlatacak bir şey söylüyor, ne de Ermeni diasporası bu konuda geri adım atıyor. Maalesef Başbakan ve Cumhurbaşkanı yine farklı davrandı. Bu konuda Amerika yönetimi tarafından kandırıldı ve aldatıldı. Önümüzdeki günlerde Ermeni meselesinden dolayı Türkiye'yi ciddi sıkıntılar bekliyor." diye konuştu.

Birleşmiş Milletler statüsüne göre Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ'ın Ermenistan'ın işgali altında olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, şunları söyledi; "Soykırımdan bahseden bu egemen güçler, başlarını kaldırıp baksınlar. Daha dün olan Hocalı katliamı. Azeri kardeşlerimiz dünya gözü önünde katledildi. Hiç kimsenin kılı kıpırdamadı. Öncelikle bu katliamı görün. Birleşmiş Milletler statüsüne göre Azerbaycan toprağa olan Dağlık Karabağ Ermenistan işgali altında. Evet Ermenistan sınır kapısını açalım. Önce Ermenistan Dağlık Karabağ'daki işgali sona erdirsin. Ben yeni dostlar edineceğim diye ebedi ve ezeli ırktaşım olan Azeri vatandaşlarımı küçük düşüreceğim ve onların topraklarına işgal eden ülkeyle hiç bir problem yokmuş gibi işbirliği yapacağım. Böyle bir şey olmaz."

TÜRKİYE NATO GENEL SEKRETERLİĞİ SEÇİMİNDE KANDIRILDI

NATO Genel Sekreterliği seçiminde Türkiye'nin istediğini elde edemediğini savunan Kurtulmuş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez'e karşı yaptığı haddini bildirme olayı ne kadar olumlu bir imaj oluşturduysa, Rasmussen konusunda ortaya konulan tavrın da bir o kadar üzüntü verici olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin, NATO Genel Sekreterliği konusunda kandırıldığını öne süren Kurtulmuş, "Başbakan Erdoğan, Rasmussen birkaç nedenden dolayı seçilemez dedi. Birincisi Danimarka'da Peygamber Efendimiz'e saygısızlık içeren karikatürler çizildi. Buna karşı bir şey yapılmadı, önce özür dilesinler. Bir de 'Roj Tv Danimarka'da yayın yapıyor bunu kaldırsınlar' dedi. Biz de çok doğru söylüyorsunuz dedik. Buna devam edin dedik. Öyle bir süreç yaşandık ki, sayın Başbakan bunu söylerken Cumhurbaşkanı başka bir şey söylüyor. NATO Genel Sekreterliği gibi önemli konuda dahi maalesef Türkiye'yi yönetenler ortak bir eğilim içinde olmadı. Hükümet bir sene içinde hazırlık yapmalıydı." şeklinde konuştu.

Fransa'nın Rasmussen'in Genel Sekreter olması için en fazla baskı yapan ülke olduğunu kaydeden Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Fransa'nın Nato'nun askeri tarafına dönmesi Türkiye tarafından veto edilebilirdi. Türkiye bunu da kullanmamıştır. Yani hiçbir şey almadan hepsini vermiştir. Bir de efelenmiştir. Davos'ta Şimon Perez'e karşı yapılan o haddini bildirme ne kadar olumlu bir imaj oluşturduysa, Rasmussen konusunda ortaya konulan tavırsa ise üzülerek ifade diyorum ki o kadar üzüntü verici tavırdı. Olumsuz bir imaj ortaya çıkarmıştır. Özür yerine Rasmussen İstanbul Sultan Ahmet'e bakarak dedi ki 'karikatür çizildi ama ne yapalım, bunlar bizde basın özgürlüğü kapsamında görülür'. Özür dilemek şöyle dursun neredeyse karikatürleri destekledi. Türkiye, NATO Genel Sekreterliği konusunda kandırılmıştır ve aldatılmıştır."

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?