Kurtulmuş, Süryani liderle görüştü-FOTO

SP Genel Başkanı Kurtulmuş, Süryani Kilisesi Ruhani Lideri Çetin'le biraraya geldi

Kurtulmuş, Süryani liderle görüştü-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Süryani Kilisesi Ruhani Lideri Yusuf Çetinle biraraya geldi.Süryani Cemaati Ruhani Lideri Yusuf Çetin, ilk kez bir parti genel başkanının kendilerini ziyaret ettiğini söyledi.

İstanbul Süryani Kilisesi'nde Süryani Kadim Cemaatinin Ruhani Lideri Yusuf Çetin ve cemaat yöneticileriyle bir araya gelen Numan Kurtulmuş'a GİK Üyesi ve İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan ile Genel Başkan Başdanışmanı Abdülbaki Erdoğmuş eşlik etti. Süryani Cemaati Ruhani Lideri Yusuf Çetin, ilk kez bir parti genel başkanının kendilerini ziyaret ettiğini belirterek, bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çetin, "Bizi çok ziyaret eden oldu. Hepsinden memnun olduk. Ama ilk defa bir partinin genel başkanı olarak siz bizi ziyaret ediyorsunuz. Bundan fazlasıyla memnunuz. Bu ziyaretinizi kilisemize mensup olan cemaat üyelerimizle de paylaşacağız." dedi.

kurtulmus-suryani.jpg

SP Genel Başkanı Kurtulmuş, ziyarette farklı inanç ve etnik yapıların birlikte barış içinde yaşama tecrübelerine vurgu yaptı. Bu tecrübenin en önemli örneklerinden biri olarak Osmanlı yönetimindeki Kudüs'ü gösteren Kurtulmuş, "Osmanlı 400 küsur sene Kudüs'ü herhangi bir din, mezhep ve etnik kavgaya fırsat vermeden yönetti. Ne yaptı; insanları ötekileştirmedi, tam tersine özgürleştirdi. Kudüs'te bütün mezhepleri ile Hıristiyanlar, bütün mezhepleri meşrepleri ile Yahudiler ve Müslümanlar vardı. Farklı etnik kökenlerden insanlar vardı. Ama bir tek etnik kavga, bir tek din ve mezhep kavgası çıkmadı. Çünkü bizim kültürümüzün temeli ötekileştirmemektir." dedi. Kurtulmuş ayrıca Hazreti Ömer'in Süryani Kadim Kilisesine verdiği emannamenin de Müslüman adaleti ve hoşgörüsünün zirve örneklerinden birisi olduğunu anlattı.

kurtulmus-suryani-sp.jpg

Süryani Kadim Cemaatinin Ruhani Lideri Yusuf Çetin ise, Sultan Alparslan ve Kılıçarslan ile Süryanilerin yakınlığına dair tarihi diyalogları anlatarak Kurtulmuş'a destek verdi. Görüşme sonrasında Süryani Kilisesi Ruhani Lideri Yusuf Çetin, Numan Kurtulmuş'a ziyaretin anısına, İstanbul Süryanilerini anlatan "İstanbul Mozaiğinde Süryaniler" adlı kitabı verirken, Numan Kurtulmuş da Yusuf Çetin'e lale ebrusu bir tablo hediye etti.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 15:06
banner53
YORUM EKLE

banner39