Kurtulmuş: Yeter artık milleti germeyin

Anayasa değişiklik oylamasındaki gerginliğe dikkat çeken Kurtulmuş, partileri eleştirdi.

Kurtulmuş: Yeter artık milleti germeyin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu'nu parti genel merkezinde kabul eden Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Anayasa değişiklik paketinin 1. tur oylamasındaki uzlaşmaz ve kavgacı tavırları nedeniyle iktidar ve muhalefet partilerini eleştirerek, referandum süreciyle ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Anayasa değişiklik paketinin 1. tur oylamasındaki uzlaşmaz ve kavgacı tavırları nedeniyle iktidar ve muhalefet partilerini eleştirerek, referandum süreciyle ilgili önemli uyarılarda bulundu. AKP'yi 'Sakın ha referandumu AK Parti'yi oylatma tartışması haline getirmeyin' diye uyaran Kurtulmuş, CHP'ye de 'Milletin evet veya hayır demesinin önünü kesmeyin. Ya da milletin evet veya hayır dediği bir konuyu tersi sonuç almak için Anayasa Mahkemesi'ne götürmeyin' uyarısında bulundu.

Kurtulmuş, Sağlık-iş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu'nu parti genel merkezinde kabul etti. Kabulde Meclis'te 1. tur oylaması sona eren Anayasa değişikliklerine ilişkin olarak AKP ve muhalefet partilerinin izlediği politikaları sert şekilde eleştiren Kurtulmuş, "Maalesef üzülerek izlediğimiz, her konudan kavga çıkaran, hiçbir konuda uzlaşamayan ve uzlaşma niyeti de olmayan, iktidar ve muhalefet partileri aslında Türkiye'nin önünü tıkıyor" dedi.

Tek tek oylama fırsatı kaçmadı

Parlamentoda bir siyasi bir kamplaşma olmaması Anayasa maddelerinin gruplar halinde veya maddelerin tek tek oylanması teklifinde yeniden hatırlatan Kurtulmuş, "Bu teklifi yeniden sunuyoruz. Halen fırsat vardır. Diyelim ki, birinci maddede bireysel özgürlükler, ikinci maddede çalışma hayatı, üçüncü maddede Anayasa Mahkemesi. Bütün hepsi 6-7 maddede özetlenebilir. Ve bu, bir oy pusulası halinde milletin önüne gelir. Millet evet veya hayır der. Belli maddeler yüzde 90 ile geçer, belli maddeler geçmeyebilir" şeklinde konuştu.

Parlamentodaki tartışmaları da eleştiren Kurtulmuş, "Ben birkaç tane milletvekili dışında milletvekillerin oylanan maddelerin ne olduğunu bildiği kanaatinde değilim. Bir Fenerbahçe-Galatasaray taraftarlığı içerisinde, iktidar hangi teklifi getirdiyse milletvekilleri ona evet diyor. Muhalefet partileri de ya girmiyor ya da iktidar ne derse desin hayır diyor. Şu soruyu soralım: Grup kararı alınmadığına göre, muhalefet milletvekillerinin bu 30 madde içinde hiç evet diyeceği madde yok mudur? Veya iktidar milletvekillerinin bu 30 madde içinde hiç hayır diyeceği madde yok mudur? Böyle bir şey olmaz" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2010, 12:47
banner53
YORUM EKLE

banner39