banner39

Kurtulmuş'tan Anayasa paketine tam destek

SP lideri Kurtulmuş referandum olduğu takdirde oylarının 'evet' olacağını söyledi.

Arşiv 12.04.2010, 16:01 12.04.2010, 16:01
Kurtulmuş'tan Anayasa paketine tam destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, 30 maddelik Anayasa değişiklik paketi teklifinin referanduma madde madde ya da gruplar halinde götürülmesi gerektiğini söyledi. Eksiklerine rağmen teklifin 12 Eylül Anayasası'ndan ileri atılmış bir adım olduğunu belirten Kurtulmuş, tek tek ya da bir bütün halinde referanduma gidilmesi halinde parti olarak oylarının 'Evet' olacağını söyledi. 
 
SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyerek gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Son günlerde kamuoyunda yoğun tartışmalara konu olan Anayasa değişiklik paketini değerlendiren Kurtulmuş, toplumda yeni bir Anayasa konusunda geniş mutabakat olduğunu belirtti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) bir yandan, diğer yandan da bürokratik oligarşinin tüm kurumlarıyla teyakkuza geçtiğini belirten Kurtulmuş, yüzde 47 oyla milletten yetki alan AK Parti'nin yeni Anayasa çalışması yürütmemesini eleştirdi.

YAPILAN 12 EYLÜL ANAYASASINA BÜYÜKÇE BİR YAMADAN İBARETTİR

Anayasa Değişiklik Paketi Tasarısı'nda 12 Eylül Anayasası'na ilişkin bir takım iyileştirmeler bulunduğunu belirten Kurtulmuş, "Ama sonuç olarak bu da daha öncekiler de olduğu gibi 12 Eylül Anayasası'na yapılan yeni bir yamadan ibarettir. Yamalı bir bohça haline gelen 12 Eylül Anayasası'na bir yama kabul ederiz ki büyükçe bir yamadır. Ama nihayetinde yapılan bir yamadan ibarettir. AKP'yi statüko yanlısı bir takım düşünceler yerine, bütün milletin egemenliğini sağlayan, reformcu, sorumluluklarına davet ediyorum." şeklinde konuştu.

Anayasa tartışmalarının toplumda kamplaşma vesilesi haline getirilmemesi gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, her teklif maddesinin ayrı ayrı ya da gruplar halinde oylanmasına imkan veren oy pusulası örneğini göstererek teklifini tekrarladı. Kurtulmuş, "Sayın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Anayasa Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ile ziyaret ettiği günden itibaren kendilerine teklif ettiğimiz, daha evvel basınla paylaşmış olduğum şu oy pusulasıdır. Değiştirilebilir, geliştirilebilir. Temel mantığı şudur: Referandumun mantığı da budur zaten. Şu anda 27+3 geçici maddeyle 30 maddelik bir Anayasa paketiyle millet referanduma giderse karşı karşıya olacaktır. Bu referandum süreci içersinde milletin hangi maddeye 'evet', hangi maddeye 'hayır' dediğini çok açık bir şekilde bilmemiz lazım. Millete 'efendim hayır sizin tercih hakkınız yoktur, bunların hepsini bir hap olarak size veriyoruz ve bunu ya yutarsınız ya yutmazsınız' demek gibi antidemokratik bir tavır içinde olmamız asla mümkün değildir. Burada maddeler diyelim ki birinci madde insan haklarıyla ilgili madde, ikinci madde bunları tamamen örnek olsun diye koyduk, diyelim ki hukuk sistemi ile ilgili değişimler, 3. madde çalışma hayatıyla sosyal güvenlikle ilgili gelişmeler, bütün bunlar madde olarak tek tek konulabilir. Gruplandırılarak 6-7 madde halinde konulabilir. Böylece bazı maddeler yüzde 90'la geçer, bazı maddeler geçmeyebilir. Zaten referandum demek demokrasi demek budur. Bunun olabilmesi için de gerçekten son güne kadar da görüşlerimizi ifade edeceğiz ve ümid ediyorum ki Türkiye böyle bir ileri demokratik adımı atar. "

PAKET REFERANDUMA GİDERSE OYUMUZ 'EVET' OLACAK

Bazı eksikleri, 12 Eylül Anayasası'nın ruhunu bütünüyle değiştirip millet egemenliğinin önünü açmamasına rağmen, 30 maddelik Anayasa tasarısının 12 Eylül Anayasası'na göre ileri atılmış bir adım olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, paket kendi istedikleri gibi tek tek de oylansa, bir bütün halinde de oylansa her şeye rağmen 'evet' oyu kullanacaklarını belirtti. Kurtulmuş şöyle konuştu: "Bundan dolayı millet lehine yapılacak her türlü olumlu değişikliğe destek vereceğimiz için eğer bu konu referanduma giderse Saadet Partisi olarak oyumuz 'evet' olacaktır. Bunu çok net olarak söylüyorum. Ancak buradan bir kez daha sayın Başbakan'ı uyarmak istiyorum. Bu anlamda bu anayasa oylaması referanduma giderse benim de kanaatim, ister tek tek gitsin, en doğrusu budur böyle olması için son güne kadar gayret gösteririz, ama bir bütün olarak gittiği takdirde bu referandumun geçeceği görülüyor. Toplumun nabzı dinamikleri böyle diyor. Ancak bu referandumda verilecek oylar AKP'nin 8 yıldır yürütmüş olduğu politikalara verilmiş 'Evet' oyları olmayacaktır. Bu Anayasa'da verilecek oyla 27 Mayısın ortadan kalkması için verilmiş 'Evet' oyları olacaktır. Bu memlekette işlenen hukuk cinayetlerinin ortadan kaldırılması için, Yassıada'dan itibaren başlayarak, bir sürü faili meçhule kadar uzanan yelpazedeki bir takım hukuk dışılıklara 'hayır' demek, karşı çıkmak için 'evet' oyu olacaktır. 12 Mart'ın Balyozu olan Ziverbey işkencehanesinin ortadan kaldırılması için 'evet' oyu olacaktır. 12 Eylül'ün Mamaklarına, Diyarbakırlarına, Metrisine bir cevap olarak 'evet' olacaktır. 28 Şubat'ın brifingli yargı rezaletlerine karşı bir 'evet' olarak ortaya çıkacaktır. Haksız parti kapatmalarına, oligarşik diktanın Türkiye üzerinde at koşturmasına karşı bir 'evet' oyu olacaktır. Hukukun her seferinde bir takım güçler tarafından ayaklar altına alınmasına karşı bir 'evet' oyu olacaktır. 12 Eylül'ün cuntası ve icraatlarına karşı bir 'evet' oyu olacaktır. En son 27 Nisan sürecinde ortaya çıkan 367 garabetinin bir daha yaşanmaması için 'evet' oyu olacaktır. İdeolojik olarak başlatılan bir takım başörtüsü yasakları gibi yasakların kaldırılması için 'evet' oyu olacaktır. Takıntı haline getirilen katsayı uygulamalarının bir daha Türkiye'de olmaması için 'evet' oyu olacaktır. Evet bir 'evet' oyu olacaksa toplumun çok geniş kesimlerindeki demokrasi taleplerinin, millet egemenliğinin artırılması taleplerinin ifade edildiği bir 'evet' olacaktır."
 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?