banner39

Kuru incir ihracatı başladı

Kuru incirde ilk yükleme haftasında 8.344 ton kuru incir ihraç edildi ve 33.9 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandı.

Arşiv 07.10.2009, 16:19 07.10.2009, 16:19
Kuru incir ihracatı başladı

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Türkiye'nin geleneksel tarımsal ihraç ürünleri arasında yer alan kuru incirde ilk yükleme tarihi olan 28 Eylül 2009 tarihinden itibaren 4 Ekim 2009 tarihine kadar geçen 1 haftalık dönemde toplam 8.344 kuru incir ve mamulleri ihraç edildi.

Söz konusu dönemde 8.153 ton bütün kuru incir, 101 ton ezme incir, 88 ton kesilmiş incir ve 2 ton hurda-kavrulmuş incir ihraç edildi. 8 bin 344 ton kuru incir ihracatı karşılığında 33.9 milyon dolarlık döviz girdisi elde edildi.

KURU İNCİR EN PAHALI ÜRÜN

İlk yükleme haftası rakamlarını değerlendiren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Menaşe GABAY, mevcut uluslararası ekonomik konjonktür ve kriz ortamı ile bu sezon 56.500 tonun üzerinde olacağı tahmin edilen kuru incir üretim miktarının, geçtiğimiz 2 ürün yılına göre yaklaşık yüzde 25 oranında daha fazla olması nedeniyle ihraç fiyatlarında %15-20 civarında gerileme olduğunu ifade ederek, normal karşılanabilecek bu azalmaya rağmen kuru incirin, dahil olduğu kuru meyveler arasında en pahalı ürünlerden birisi olduğunu belirtti.

Gabay ayrıca, bu yıl olumlu seyreden hava şartlarının yanında, üretici ve tüccarlara yönelik yapılan eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının da olumlu katkısı ile geçtiğimiz yıllarda önem kazanan aflatoksin sorununun bu yıl önemli ölçüde aşılacağını tahmin ettiklerini, bu nedenle AB limitlerinin üzerinde aflatoksine sahip olduğu gerekçesi ile geri gönderilen kuru incir partilerinin büyük ölçüde azalmasını beklediklerini ifade etti.

ÜRETİCİ EĞİTİLİYOR KALİTE YÜKSELİYOR

Gabay, "Türk kuru incir sektörünü oluşturan tüm kesimler (üretici, aracı-tüccar, ihracatçı) olarak aflatoksin oluşumuna ve yayılımına neden olan şartların ortadan kaldırılması, bahçe bakımından hasata, depolamadan nakliyeye ve ürün işlemeye kadar tüm aşamalarda iyi uygulamaların uygulanmaya devam edilmesi büyük önem arz ediyor.

Üretici, ticaret erbabı ve işletme-firma çalışanları dahil olmak üzere 50.000'den fazla ailenin geçim kaynağını oluşturan incirin ihraç edilebilirliğinin devamı herkesin ortak sorumluluğundadır. Bu nedenler herkes kendi üzerine düşeni layıkıyla yapmalıdır. Bizler inciri olabilecek en iyi fiyattan ihraç etmeye çalışıyoruz, bunu yaparken de üreticinin emeğinin karşılığını almasını da gözetiyoruz" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?