banner15

Kuş Gribi Avrupa'da Yayılıyor

Almanya'da ölü olarak bulunan iki kuğuda kuş gribinin ölümcül tipi H5N1 virüsünün tespit edildiği açıklandı. Birleşmiş Milletler, Avrupa'ya paniğe kapılmaması yönünde çağrılarda bulunuyor.

Kuş Gribi Avrupa'da Yayılıyor

Almanya'da ölü olarak bulunan iki kuğuda kuş gribinin ölümcül tipi H5N1 virüsünün tespit edildiği açıklandı. Bu, Almanya'daki ilk kuş gribi vakası. Alman tarım bakanlığı tarafından yapılan ilk testler sonucunda, Rügen'de bulunan iki ölü kuğuda virüsün izlerine rastlandığı belirtildi. Bakanlıktan bir yetkili, ölü kuşların daha fazla testlere tabi tutulmak üzere İngiltere'ye gönderildiğini ifade etti. Hükümet, dün yaptığı açıklamada, gelecek hafta kümes hayvanlarının açık havaya salınmasını yasaklamayı gündeme getireceğini belirtmişti. Ancak şimdi tedbirlerin arttırılması bekleniyor. Bundan birkaç saat önce de virüsün, Avusturya'nın Graz kenti yakınlarında iki ölü kuşta tespit edildiği açıklanmıştı. Graz yakınlarındaki Mellach kentinde de bazı tedbirler alınmaya başlandı. Kentin çevresinde koruma alanı oluşturulurken, bu bölgedeki çiftçilerin kümes hayvanı ya da yumurta satışı yasaklandı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Batı Avrupa hükümetlerine kuş gribinin ölümcül tipi olan H5N1 virüsü karşısında paniğe kapılmamaları çağrısında bulundu. Örgüt, ayrıca, Afrika'dan göçmen kuşların geleceği bahar aylarında yeni risklerin doğabileceğini belirterek, Avrupa'yı uyardı. Hasta kuşlarla temas etmeleri halinde insanlar için de ölümcül etkiye sahip olan H5N1 virüsüne son olarak İtalya, Yunanistan ve Bulgaristan'da rastlanmıştı. H5N1 virüsü, ilk görüldüğü 2003 yılından bu yana en az 90 kişinin ölümüne neden oldu.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48