banner15

Kuş gribi Konferansında Uzlaşma

Dünyada bir salgın başlamadan belki de ilk defa tedbir alınıyor. Kuş gribinin insandan insana bulaşma olasılığı yüzünden Pekin’de biraraya gelen ülkeler neredeyse 1.5 milyar dolarlık bir fon oluşturdu. Uzmanlar bu parayla araştırma ve halkı bilgilendirme

Kuş gribi Konferansında Uzlaşma

Pekin’deki donör devletler buluşmasında, bu salgın hastalıkla mücadele için 1,5 milyar dolarlık fon kurulması kararlaştırıldı. Dünya Bankası kuş gribi ile mücadeleyi 500 milyon dolarlık krediyle destekleyecek. Amerika Birleşik Devletleri, teknik yardım kapsamında 334 milyon dolarlık katkı taahüdünde bulundu. Avrupa Birliği Komisyonu 120, Çin Halk Cumhuriyeti ise 10 milyon dolarla bu fona katılacaklar. Avrupa Birliği’nin sağlıktan sorumlu üyesi Markus Kryprianou, bunun bağış değil, dayanışma olduğunu söyledi.

Annan’dan çağrı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan tüm insanlığı kuş gribini etkili şekilde göğüslemek için ortak çaba harcamaya çağırdı. Konferansa örgütün New York’taki merkezinden gönderdiği mesajda Annan şöyle konuştu: “Virüsün insanlar arasında bir salgına yol açması durumunda bunun, bütün uluslar ve insanlık için ne kadar vahim sonuçları olacağını zannedersem anlatmama gerek yok.”

Konferans faydalı oldu

Uzmanlar Pekin’deki konferansın çok faydalı olduğu konusunda hemfikir. Kuş gribinin küresel çapta bir salgına dönüşmesi ihtimaliyle ilgili bir rapor yazan Güney Asya Araştırmaları Enstitüsü’nden Michael Richardson, gelecek altı ayda bir salgın çıkmadığı takdirde, dünyanın konferansta karar verilen fon sayesinde bu virüse karşı hazırlıklı olacağını kaydetti. Konferansa ev sahipliği yapan Çin’de bugün bir kadın kuş gribinden yaşamını yitirdi.

Türkiye’yi Tarım Bakanı temsil etti

Konferensta bir konuşma yapan Türkiye Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ülkeleri kuş gribi vakalarını gizlememeye çağırarak, bunun maliyetini bütün dünyanın ödeyeceğini söyledi. Eker, hiçbir ülkenin kuş gribinden muaf olmadığına ve bütün dünyanın risk altında olduğuna dikkati çekti.

Bu arada zatürree hastalığına yakalandığı düşünülerek Erzurum'un Karaçoban Devlet Hastanesi'ne kaldırılan bir çocuk, dün kuş gribi şüphesiyle Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi sevk edildiği sırada yolda hayatını kaybetti. Çocuğun H5N1 virüsü taşıyıp taşımadığı yapılan testlerden sonra belli olacak. Kuş gribinin patlak vermesinden sonra 140 milyon kanatlı hayvan itlaf edildi, 148 kişi hastalandı ve hastalık bütün dünyada 79 can aldı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48