banner39

Kuş Gribi Sempozyumu yapıldı

Kuş Gribine ilişkin Türkiye ve dünyadaki son gelişmelerin değerlendirildiği Uluslararası bir sempozyum yapıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kuş Gribi Sempozyumu yapıldı

Uluslararası Kuş Gribi Sempozyumu"nda konuşan Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu (STBP) Başkanı Zuhal Daştan, Batman ve Diyarbakır'da görülen vakaların sürpriz olmadığını, hastalığın yine köy alanında açıkta dolaşan kümes hayvanlarında çıktığını hatırlatarak, "Kuş gribi ile yaşamayı da onunla mücadele etmeyi de öğrenmeliyiz" dedi.

Kuş Gribine ilişkin Türkiye ve dünyadaki son gelişmelerin değerlendirildiği Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen ve iki gün sürecek olan sempozyumda kuş gribi masaya yatırıldı.  

Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu Başkanı Zuhal Daştan, sempozyumun açılış konuşmasında Türkiye'nin yabani kuşların göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle kuş gribine doğal olarak açık olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu olarak, bu hastalığın tüm dünyada yaşanan bir 'doğal afet' olduğunu, açıkta yetiştirilen kümes hayvanlarının kapalı alanlara alınması ve yaban hayatla temaslarının kesilmesi gerektiğini har fırsatta söylüyoruz. Bütün dünya kuş gribi ile böyle savaşıyor".

Başta uzakdoğu ülkeleri ve İngiltere olmak üzere şu anda dünyanın birçok ülkesinde kuş gribi vakalarının görüldüğünü hatırlatan Daştan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz Türkiye'deki üretimin %85'ini gerçekleştiren STBP üyesi üreticiler olarak hastalığın kümeslere ve kesimhanelere girmemesi için her türlü önlemi alıyoruz. Asıl tehdit altında olan köy tavukçularının eğitimi de başta Tarım Bakanlığı olmak üzere ilgili kuruluşların sorumluluğunda.

Onlar da gerek saha eğitimleri ile gerek afiş ve broşür gibi bilğilendirme çalışmaları ile üzerlerine düşen görevi yerine getiriyorlar"

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?