banner15

Kuş Gribinin Afrika'ya Yayılması Endişesi

Dünya Sağlık Örgütü, Nijerya'da ortaya çıkan kuş gribi virüsünün Afrika'nın yoksul ülkelerine doğru hızla yayılabileceği uyarısında bulundu ve hükümetleri uyanık davranmaya çağırdı.

Kuş Gribinin Afrika'ya Yayılması Endişesi
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Nijerya'da ilk kez rastlanan kuş gribi virüsünün Afrika'nın yoksul ülkelerine doğru hızla yayılabileceği uyarısında bulundu.

Örgütün kuş gribiyle mücadele konusundaki en yetkili ismi Dr. David Nabarro, bu gelişmenin çok ciddi bir durum olduğunu vurguladı. Nabarro'ya göre, virüs eğer Nijerya'da ortaya çıktıysa, daha yoksul diğer Afrika ülkelerinde de görülebilir.

Hem hükümetleri hem de sıradan insanları ''çok etkili önlemler almaları'' konusunda uyaran Nabarro, ''Özellikle Batı Afrika'daki ülkelerin kanatlı hayvan ölümleri konusunda uyanık olması gerekir'' dedi.

Ülkenin kuzeyindeki Kaduna eyaletinde, yaklaşık 46 bin tavuğun bulunduğu çiftlik, karantina altına alınmış durumda.

Nijerya, Afrika'da en çok kümes hayvanın üretildiği üçüncü ülke. Ülkede yüzde 40'ı ticari şirketlerin çiftliklerinde olmak üzere yılda yaklaşık 140 milyon kümes hayvanı üretiliyor.

Birleşmiş Milletler'in kuş gribiyle mücadeleden sorumlu yetkilisi Doktor David Nabarro, Nijerya Tarım Bakanlığı'nın da, ülkenin başka bölgelerinde de kuş gribi virüsü olduğu yönünde şüpheleri olduğunu söylüyordu.

Nijeryalı yetkililer, kuş gribi virüsünün görüldüğü çiftliklerde kanatlı hayvanların itlaf edileceğini açıkldı. Tavuk yetiştiricilerine yönelik milyonlarca dolarlık bir tazminat paketi eşliğinde.

Birleşmiş Milletler'in kuş gribiyle mücadeleden sorumlu yetkilisi Doktor David Nabarro, Nijerya hükümetinin bu önlemleri alma kapasitesi olduğunu be kendisinin de bu önlemlerin alınacağına inandığını söyledi.

Ancak kuş gribi eğer Afrika'da yayılırsa, veterinerlik hizmetlerinin yetersiz olması nedeniyle, virüsü kıtada kontrol altında tutmak daha zor olacak.

Dünya Ticaret Örgütü yetkilileri işte bu noktada Nijerya'nın yardıma ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Uzakdoğu'dan Türkiye, Irak ve bazı Avrupa ülkelerine sıçrayan kuş gribi hastalığı nedeniyle 88 kişinin yaşamını yitirdiği bildiriliyor.

Kaduna'da ve komşu Kano eyaletinde son aylarda hastalanarak ölen 150 binden fazla tavuk ve diğer kanatlı hayvanın durumu da araştırılıyor.

Yerel veterinerler hastalığa önce başka bir teşhis koymuştu, ancak Kaduna'daki vakalar ardından bu teşhis şüpheye düştü. Nijerya Ulusal Veterinerlik Enstitüsü, sözkonusu hastalığın çiftçilerin yüzde 40'ını etkilediğini açıkladı.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48