banner15

Kuşlar şehirlerde sesli ötüyor

Büyük kentlerde yaşayan kuşların, stresli ve gürültülü şehir yaşamına şarkılarını değiştirerek uyum sağladıkları belirlendi.

Kuşlar şehirlerde sesli ötüyor

Evening Standart gazetesinin internet sitesindeki habere göre, insanların bile birbirlerine seslerini duyurmakta güçlük çektikleri otomobil gürültüsü içindeki şehirlerde, Büyük Baştankara kuşları, karşı cinsi çekmek için ötüşlerini değiştirdiler.

Bu kuşların seslerini karşı cinse duyurmak için “söyledikleri şarkılar” artık daha kısa, daha hızlı ve daha yüksek sesli hale geldi.

Uzmanlar, bu keşfin, neden bazı kuşlar şehirlerde yaşamaya devam ederken, diğerlerinin kırlık alanlara kaçmaktan başka çare bulamadıklarına açıklama getirebileceğini söylediler.

Current Biology dergisinde yayınlanan araştırmada, aralarında Londra, Paris, Prag ve Amsterdam'ın bulunduğu 10 büyük Avrupa şehrinde Büyük Başkankara kuşlarının davranışları izlendi.

Hollanda Leiden Üniversitesi bilim adamları, aslında ormanlık alanlarda yaşayan bir tür olmasına rağmen, bu kuşların şehir yaşamına nasıl uyum sağladıklarını saptamak için, şehirde ve kırsal alanda yaşayan Büyük Baştankara kuşlarını karşılaştırdılar.

Araştırmacılar, şehir Baştankaralarının “şarkılarının”, muhtemelen trafik gürültüsüyle başa çıkmak için kırsal alandakilere göre daha kısa, daha hızlı ve daha ylüksek sesli olduğunu saptadılar.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48