Kütahya'da maden ocağında göçük: 1 ölü

Özel maden ocağında meydana gelen göçük sırasında, ocağın bu bölümünde 7 işçi çalışıyordu.

Kütahya'da maden ocağında göçük: 1 ölü


Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, özel birşirkete ait maden ocağında göçük meydana geldi. Göçük altında kalan 7 işçiden 5'i kurtarıldı. Göçükteki işçilerden birinin öldüğü bildirildi.

İlçeye bağlı Yörgüç köyünün Çanacık mevkisinde Mehmet Çinçineoğlu'na ait maden ocağında, henüz belirlenemeyen bir nedenle göçük meydana geldi.

Olay sonrası Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) Müessesesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri bölgeye sevkedildi.

Tavşanlı Kaymakamı Numan Hatipoğlu ve Belediye Başkanı Mustafa Güler de olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldı.

Göçük oluştuktan sonra kısa sürede olay yerine ulaşan Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) Müessesesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekiplerinin yürüttüğü çalışma sonucu, Şaban Bulut, Muzaffer Karaca, Ahmet Faruk Durgun, Hüseyin Zeybek ve Ali Çağlar adlı işçiler kurtarıldı.

Göçük altında yaşamını yitirdiği belirlenen Süleyman Koç'un cesedini çıkaran ekipler, kendilerine seslenerek yardım isteyen Ali Osman Oktay'ı kurtarmaya çalışıyor.

Ekiplerin kurtarma çalışmalarına devam ettiği ve jandarma ekiplerince kordona alınan bölgeye girişlere izin verilmiyor.

Bu arada göçükte yaşamını yitiren Süleyman Koç ile kurtarılması için çalışma yürütülen Ali Osman Oktay'ın, bir hafta önce işe başladığı bildirildi.

Göçüğün nedeni belirsiz

Yörgüç Köyü Muhtarı Kadir Çelik, saat 22.30 sıralarında olayı öğrendiğini ve kısa sürede ocağın bulunduğu bölgeye ulaştığını söyledi.

Göçüğün nedenine ilişkin kesin saptamanın henüz yapılamadığını ifade eden Çelik, "Göçüğün 500 metre derinlikte, 2-3 metrelik bölümde oluştuğunu biliyoruz. Bir işçimiz hayatını kaybetti. Diğerinin de seslerini arama kurtarma ekipleri duyuyor. Bu işçimizin kurtarılması için tüm imkanlar seferber edilmiş durumda. Aynı ocakta 2007 yılında da bir göçük meydana gelmiş ve 1 işçi hayatını kaybetmişti" dedi.

Yıl başına kadar 115 kişi çalışıyormuş

Öte yandan, arama kurtarma çalışmalarını izleyenlerden bazıları, göçüğün yaşandığı ocakta bu yıl başına kadar 115 kişinin çalıştığını, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle ayrılanlardan dolayı işçi sayısının beş ayda 30'a düştüğünü iddia etti.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 07:52
banner53
YORUM EKLE

banner39