banner39

Kutan: AKP'nin kapatılması için delil yok

SP lider Recai Kutan, "AKP'nin kapatmayı gerektirecek eylemi mi var? Yok" diyerek ifade özgürlüğünün temel haklardan biri olduğunu söyledi.

Arşiv 28.03.2008, 14:47 28.03.2008, 14:49
Kutan: AKP'nin kapatılması için delil yok


Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, ''AKP'nin bir eylemi var mı? Yok. Neden dolayı kapatılsın deniyor? Söylemlerinden dolayı..." dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, ''AKP'nin bir eylemi var mı? Yok. Neden dolayı kapatılsın deniyor? Söylemlerinden dolayı. Halbuki düşünce özgürlüğü ve düşünceyi ifade özgürlüğü Anayasa'daki temel haklardan bir tanesidir'' dedi.

Kutan, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası (Sağlık-İş) Genel Başkanı Mustafa Başoğlu'nu parti genel merkezinde kabul etti.

Kabulde açıklamalarda bulunan Kutan, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın kamuoyunda yeterince tartışılmadığına dikkati çekerek, Hükümetin, yasa tasarılarını enine boyuna incelemeden ve ilgili kurumlar ve kişilerle yeteri kadar istişare etmeden TBMM'ye sunduğunu savundu.

Kutan, tasarının Hükümet tarafından geri çekilerek kamuoyunda tartışılmasına imkan verilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

KAPATMA DAVASI

AK Parti'nin kapatılması istemiyle dava açılması konusundaki görüşlerini de ifade eden Kutan, 'Türkiye, şu an hakikaten ciddi anlamda bir gerginlik yaşamaktadır'' dedi.

Yaşanan gerginlik nedeniyle Türkiye'nin gerçek sorunlarının ihmal edildiğini belirten Kutan, ''AKP'nin bir eylemi var mı? Yok. Neden dolayı kapatılsın deniyor? Söylemlerinden dolayı. Halbuki düşünce özgürlüğü ve düşünceyi ifade özgürlüğü anayasadaki temel haklardan bir tanesidir'' diye konuştu.

Siyasi partiler içerisinde yasaları ihlal eden üyeler olabileceğine de dikkati çeken Kutan, yargının partilerden önce onlara hesap sorması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin liderleri ile yaptığı görüşmelere de değinen Kutan, Gül'ün kendileri gibi TBMM'de temsil edilmeyen siyasi partileri davet etmemesini de eleştirdi.

Türkiye'de başörtüsünü savunmanın laiklik ihlali olarak kabul edildiğini de öne süren Kutan, ''Başörtüsü konusunda yetkili olarak konuşacak tek merci devletin bir kurumu olan Diyanet İşleri Başkanlığıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı da sürekli olarak bunun dini bir vecibe olduğunu yineliyor'' dedi.

BAŞOĞLU

Sağlık-İş Genel Başkanı Mustafa Başoğlu ise Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın, Hükümet tarafından geri çekilmesini istediklerini söyledi.

Sağlık ve sosyal güvenlik haklarının pazarlık konusu olmasına karşı olduğunu anlatan Başoğlu, devletin yasayla kurumu güçlendirdiğini, sigortalıyı zayıflattığını savundu.

Başoğlu, ''Bu reform denilen şey, bizim haklarımızı deforme ediyor'' dedi.

LAİKLİK

''Bir insanın başı örtülü okuması bir partinin kapatılmasının sebebi olamaz'' diyen Başoğlu, laikliğin tek bir tanımı olmadığını savundu.

Başoğlu, Yargıtay Kanunu'nun değiştirilmesi ve Cumhuriyet Başsavcısının elinden siyasi partileri kapatma yetkisinin alınması gerektiğini öne sürdü.

Bir siyasi partiye verilen cezanın demokrasiye verilen ceza olduğunu savunan Başoğlu, ''Her bir parti kapatıldıkça demokrasi bir adım geri gidiyor ve insanlar ürküyorlar'' dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?