banner15

Kutan: Ergenekon'da sonuna kadar gidilsin

Recei Kutan, hükümetin demokratik açılımda ve Ergenekon davasında kararlı bir şekilde devam etmesini istedi.

Kutan: Ergenekon'da sonuna kadar gidilsin


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Saadet Partisi GİK üyesi Recai Kutan, "Ergenekon soruşturmasında hak ve adalet ölçüleri zorlanmadan sonuna kadar gidilmesinden yanayım" dedi.

Kutan, demokratik açılım konusunda ise hükümetin attığı adımların prensip olarak uygun olduğunu belirterek, "Ancak ne yapılmak istendiğinin detaylı şekilde kamuoyuyla, tüm siyasi partilerle müzakere edilmesi lazım" diye konuştu.

ESAM Genel Başkanı ve Saadet Partisi GİK üyesi Recai Kutan, ''Demokratik açılım konusunda hükümetin attığı adım prensip olarak uygundur ancak ne yapılmak istendiğinin detaylı şekilde kamuoyuyla tüm siyasi partilerle müzakere edilmesi lazım'' dedi. Malatya Valisi Ulvi Saran'ı makamında ziyaret eden Recai Kutan, Valilik çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı. Türkiye'nin gerçek anlamda demokratik bir ülke olabilmesi için iyi bir fırsat ortaya çıktığını ifade eden Kutan, Ergenekon soruşturmasında ''hak ve adalet ölçülerinin zorlanmadan'' sonuna kadar gidilmesinden yana olduklarını belirtti.

Bir gazetecinin, hükümetleri döneminde ''darbe tehdidi'' algılayıp algılamadıklarını sorması üzerine Kutan, şöyle konuştu: ''Türk Silahlı Kuvvetleri'ni temsil etmeyen bazı maceracıların 'Türkiye'yi ancak biz kurtarırız' anlayışı içerisinde bir araya geldiği hissediliyordu ama böyle fazla bir güçleri de görünmüyordu o dönemde. Özellikle Ergenekon vesilesiyle ortaya çıkan bazı bilgiler, deliller bu meselenin üzerine gidilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Mesela eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, 'Ben böyle bazı müdahalelerin olacağını duyuyordum ancak elimizde somut belgeler olmadığı için fazla bir şey yapamadım' diyor. İşte şimdi belgeler ortaya çıkmıştır. Türkiye'nin gerçek anlamda demokratik bir ülke olabilmesi için iyi bir fırsat ortaya çıkmıştır. Ergenekon soruşturmasında hak ve adalet ölçüleri zorlanmadan sonuna kadar gidilmesinden yanayız.''
DEMOKRATİK AÇILIM

ESAM Genel Başkanı Kutan, demokratik açılımla ilgili soru üzerine de şunları kaydetti: ''Millî Görüş partileri olarak bu meseleyi çok önceden çok detaylı şekilde ele aldık. Nitekim bundan bir süre önce Ömer Vehbi Hatipoğlu, 'Kürt Sorununda Ezber Bozmak' diye fevkalade şümullü bir araştırmayı yayınladı. Orada da bu görüşümüze uygun bir sürü sebep bir araya getirildi. Dolayısıyla bu mesele çözülecekse bu genişlikte ele alınmalıdır. Şimdi hükümetin böyle bir adım atmış olmasından memnuniyet duyuyoruz. Ancak bugüne kadar da hükümetin düşündüğü çözümün detayıyla ilgili görüş sahibi olmuş değiliz. Millî Görüş partileri Türkiye'de bu meseleyi en iyi bilen partilerdir ancak bugüne kadar hükümet sorumlularından bir kişi bile gelip 'Bu konuda görüşleriniz nedir' dememiştir. Hükümetin attığı adım elbette prensip olarak uygundur ancak bunun kapsamı hususunda ne yapılmak istendiğinin detaylı şekilde kamuoyuyla tüm siyasi partilerle müzakere edilmesi lazım.''

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 17:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35