banner39

Kutan: Kapatma girişimi kaygı verici

Kapatma davasına tepki gösterren Recai Kutan, "İddianameye bakıyoruz ki, AKP'nin yaptığı eylemler ilgili herhangi bir delil yok" dedi.

Arşiv 29.03.2008, 12:26 29.03.2008, 12:26
Kutan: Kapatma girişimi kaygı verici


Anadolu Aslanlar İşadamları Derneği'nin(ASKON) 5. Olağan Genel Kurul toplantısına katılan Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, AK Parti hakkında açılan kapatma davasına tepki gösterdi. Kutan, davanın fevkalade kaygı verici olduğunu söyledi.

ASKON'un 5. Olağan Genel Kongresi Çırağan Sarayı'nda başladı. Toplantıya Başbakan Erdoğan ile Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan da katıldı. Toplantıda konuşan Recai Kutan, gündemdeki konularla ilgili eleştirilerde bulundu. Türkiye'nin suni konularla meşgul edildiğini belirten Kutan, "Bu konularla enerjimiz tüketiliyor. Ülkemizin gerçek gündemi, hep geri planda kalıyor" dedi. Türkiye'de gerçek gündemin ekonomik sıkıntılar, işsizlik, yoksulluk, gelir dağılımındaki adaletsizlik olması gerektiğini belirten Kutan, dış politikada özellikle Türkiye'nin çevresinde insanlık dışı olaylar yaşandığına işaret etti. İslam alemi için, Türkiye için geleceğe dönük tehlikeli politikalar bulunduğuna işaret eden Kutan, "Bunlar kadar önemli milli manevi ahlaki değerlerimizde her geçen gün biraz daha tahribat yaşanıyor. Bu kadar önemli gündem varken acaba Türkiye nelerle meşgul?" şeklinde konuştu.

Üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakmaya yönelik bir anayasal değişiklik yapıldığını hatırlatan Kutan, "Adeta kıyametler koptu" dedi. AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davaya ile Ergenekon operasyonuna da değinen Kutan, "Elbette bunlar da konuşulacak. Ama sadece ve sadece bu konalar üzerine yoğunlaşılır ve diğer konular göz ardı edilirse nasıl bir çıkış yolu bulacağız?" şeklinde konuştu.

AK Parti hakkındaki kapatma davası açılır açılmaz başkanlık divanını topladığını belirten Kutan, "Bu fevkalade kaygı verici bir durum" dedi. Türkiye Cumhuriyeti'nin oligarşik bürokrasinin egemenliğinde ilkel bir devlet olmadığını belirten Kutan, milli irade üzerinde hiç bir vesayeti kabul etmemenin önemine dikkat çekti. Kutan, "Kapatma talebine Saadet Partisi olarak karşı olduğumuzu açıkça ifade ettik."dedi.

Kutan, "Türkiye'de bazı çevreler istiyorlar ki bu ülkede tek tip insan olsun. Tek tip parti olsun. Birbirinden farkı olmasın. Demokrasinin özüne aykırı. Elbette farklı görüşler olacak. Bu görüşler neticesinde milletimiz demokratik sınırlar içerisinde kararın verecek. İddianameye bir bakıyoruz ki, AKP'nin yaptığı eylemler ilgili herhangi bir delil yok. Ortaya konulanlar söylemlerle ilgili. Anayasada herkesin düşünce özgürlüğüne sahip olduğu net olarak belirtmiş. Bu söylemlerin suç olarak kabul edilmesi elbette söz konusu olamaz." ifadelerini kullandı.

Bazı insanlar konuşunca, 'İrtica hortladı, laiklik elden gitti' denildiğini belirten Kutan, konuşmasını şöyle sürdürdü, "Biz bu kırık plağı dinlemekten bıktık. 100 senedir bu kırık plağı dinliyoruz. Kapatma eylemleri Türkiye'ye sadece kaybettiriyor. Zaman zaman rejime yapılan askeri müdahaleler de Türkiye'yi geriye götürüyor. Bütün siyasi partiler, STK'lar demokrasiye sahip çıkmalıdırlar. STK'ların biraraya gelerek bu konuda tavır koymalarını memnuniyetle karşıladık. Geçmiş dönemdeki üzücü olayları da hatırladık. Bizim parti kapatılırken, bir siyasi parti başkanı 'Bunların partilerini kapatmak yetmez bunları kökünü kazımak lazım' demişti."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?