banner39

Kutan'dan Yargıtay ve AKP'ye tepki

Dünkü 'Bildiri Savaşları'nı eleştiren Kutan, "Her iki bildiride kullanılan üslup gerilimden başka işe yaramaz" dedi.

Arşiv 22.05.2008, 14:06 22.05.2008, 14:06
Kutan'dan Yargıtay ve AKP'ye tepki


Yargıtay'ın hükümeti hedef alan bildirisini değerlendiren Saadet lideri Kutan, bildiriye verilen cevaba sert tepki gösterdi. Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan'ın Yargıtay ve Hükümet arasında yaşanan bildiri tartışmalarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Kutan, "Türkiye tarihi bir süreçten geçmektedir. Gerek dış politika da, gerekse ekonomi de hassas günler yaşanmaktadır. Türkiye'nin en fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu, hayati sorunların acil çözümler beklediği günler yaşıyoruz. Devlet kurumları arasındaki uyumun en fazla önem kazandığı böylesine önemli bir dönemde ülkeyi gerecek yaklaşımlardan uzak durulmalıdır. Çünkü böyle bir dönemde anayasal kurumlar arasında ahengi bozacak yaklaşımlar telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir" uyarısında bulundu.

Saadet Lideri Recai Kutan açıklamasına şöyle devam etti; "Bu çerçevede gerek Yargıtay'ın yayınladığı bildiri, gerekse hükümetin bu bildiriye verdiği karşılık tüm kamuoyunu olduğu gibi bizi de derinden üzmüş ve kaygılandırmıştır. Her iki bildiride de kullanılan üslup Türkiye'yi yeni bir gerilime ve endişeye sürüklemekten başka bir işe yaramayacak niteliktedir. Yargıtay Başkanlığı tarafından yayınlanan son bildiride yargının siyasete müdahalesi anlamına gelebilecek bir üslup görülmektedir. Elbette yargıçlarında bu ülkenin mensupları olarak haklı eleştiri ve endişeleri olabilir. Ancak bu eleştiri ve endişeleri dile getirirken kullanılacak üslupda en az eleştiri ve endişeler kadar önemlidir. Ülkeyi yeni gerginliklere ve yeni tartışmalara sürükleyecek bir üslup demokrasimizin geleceği açısından endişe vericidir.

Yargıtay'ın söz konusu bildirisi karşısında hükümet sözcülerinin tavrı da aynı endişe ve kaygıdan uzak değildir. Aynı üslup sorunu maalesef hükümet sözcülerinin bildiriye verdiği cevapta da karşımıza çıkmaktadır. Hükümet bu tür tartışma ve gerilimlerin tarafı olmak yerine ülkenin demokratikleşmesi için gerekli adımları atmalıydı. Ancak maalesef aradan geçen 6 yılda hükümette bu kararlılığı göremedik. Eğer hükümet yetkilileri uyarılarımıza kulak verip gerek anayasal gerek yasal düzenlemeleri zamanında hayata geçirseydi, ülkemiz bu tür gerginlikleri çoktan geride bırakmış olurdu.

Saadet Partisi olarak bir kez daha uyarıyor ve bütün kurum ve kuruluşları sağduyuya davet ediyoruz. Ülkeyi ilgilendiren konularda tartışmalar hukuk devletine yakışır bir olgunluk ve üslup içinde gerçekleştirilmelidir. Gerilimi değil huzuru, kavgayı değil uyumu getirecek yaklaşımlar sergilenmelidir."

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?