banner15

Kutup Sempozyumu'na büyük ilgi

İslam dünyasının son 50 yılına damgasını vuran İslam mütefekkiri şehid Seyyid Kutup anılıyor.

Kutup Sempozyumu'na büyük ilgi

Akademisyen ve yazarlar, Mısırlı İslam düşünürü Seyyid Kutub'un 1967 yılında idam edilişininin yıldönümünde bir araya geldi. Kutub'un İslam dünyasında adaleti ilk kez ekonomik temellere dayandırarak açıklayan yazar olduğunu vurgulayan kaltılımcılar, onun "Fi Zilal-il Kuran" eserinin İslam dünyasında son 50 yıldır en çok okunan eser olduğuna değindiler. İlim Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği tarafından Şehir Tiyatroları Reşat Nuri Sahnesi'nde düzenlenen anma sempozyumunda en çok ilgiyi, Prof. Dr. İbrahim Sarmış'ın, Seyyid Kutub'un özel yaşamına dair verdiği bilgiler gördü. Kutub'un aşk hayatında yüzünün gülmediğini, üç kez evlenmeye karar verdiğini ve üçünde de bu isteğine ulaşamadığını anlatan Sarmış, ünlü düşünürün başından geçen hazin bir aşk hikayesini de anlattı.

 

Hz. Yusuf’un imtihanını yaşadı

 

"Kutub bizlere kutup yıldızı gibi yol gösterdi ve ölümsüzlüğe koştu" şeklinde konuşan İbrahim Sarmış, Seyyid Kutub'la bizzat tanışmış ve evine konuk olmuş. Prof. Sarmış, ilk sevgilisi ile büyük bir aşk yaşayan ve evlenmeye karar veren Seyyid Kutub'un, bir subayın da aşık olduğunu öğrendiği kızı, kuşkuları yüzünden terk ettiğini anlattı. Sarmış, "Benim sevdiğim kız benden başka kimseyi sevmemiş kızdı" diyerek rest çeken Kutub'un bu ayrılık yüzünden büyük acılar yaşadığını, "Aşk Macerası" adlı kitabında bu aşkına ilişkin, "Benimle beraber ızdırap çeken kararsız sevgilime" ifadesini kullandığını söyledi.

 

Uzun yıllar sonra bu aşkın yörüngesinden çıkarak başka bir kadın ile evlenme kararı alana Seyyid Kutub'un hapse girdiği için bu kararını da gerçekleştiremediğini anlatan Sarmış şunları söyledi: "Hapsiten çıktıktan sonra evlilik ümidini yitirmeyen Kutub, başka bir kadın ile yakınlaştı ve tam evlenmek üzereyken yine hapse girdi. Bu nedenle evlenemeden şehit oldu. Seyyid Kutub bir seferinde, Hz. Yusuf'un Züleyha ile yaşadığının benzeri bir imtihan da yaşamış. Mısır hükümeti tarafından ABD'ye gönderildiği dönemde bir gemide tek kişilik odasında uyurken çok güzel bir kadın odasının kapasını açarak kendisini misafir etmesini istemiş. O da odasını tek kişilik olduğunu söyleyerek reddetmiş. Kadının iki gönül bir olunca önemli değil cümlesi ve içeriye zorla girme girişimi üzerine kadını odadan zorla uzaklaştırmış."

 

Radikalliği fitneden değil çoşkudandı

 

Prof. Dr. Mahmut Kaya: Seyyid Kutub çok radikal görünse de İslam'la aşk nikahı kıymış biriydi. Onun fikirleri bu yüzden fitneye neden olacak bir aşırılık olarak değil, onunu çoşkun imanını bir tezahürü olarak algılanmalıdır. O imanını samimiyetini inandığı dava uğruna ölerek kanıtladı. Kutup İslam'ın ana damarını yakalamasına rağmen ömrü vefa etmediği için yakaladığı bu damarı çağdaş zemine oturtarak aktarma fırsatı bulamadı. Bulsa idi İslam'ın en önemli felsefecisi olacaktı.

 

La İlahe İllah'ı en güzel o açıkladı

 

Prof. Dr. Mevlüd Güngör- İ. Ü. İlahiyat Fakültesi Tefsir Bilimi Uzmanı

Seyyid Kutub, asrımızda "La İlahe İllahlah" demenin ne anlama geldiğini anlatan yegane insanıydı. Ben de bu cümlenin ne anlama geldiğini ondan öğrendim. Bugün insanımız belki günde beş bin defa "La İlahe İllahlah" diyor ama anlamını bilmiyor. O  "La İlahe İllahlah" ın " Benim hayatımda bundan sonra ilah olmayacak, bundan sonra Alah'a göre yaşanacak işim gücüm Allah'ı memnun etmek olacak, hayatımın tek otoritesi Allah olacak." anlamını taşıdığını zihinlerimize kazıdı.

 

Kuran ile insan his ve coşkularını harmanladı

 

Metin Önal Mengüşoğlu- Yazar

Onun en büyük eseri olan "Fi-Zilalil Kuran" ile çeviri aşamasında tanıştım. Çeviri bitince yayın evi bana tamamını Ramazan'ın başında hediye etmişti. Ben bu eseri Ramazan'ın 29' unda bitirmiştim. O, insanın his ve coşkularını reddetmeden his ve coşkuları sahih bir kaynak olan Kuran'ı Kerim'i harmanladı ve bizlere Kuran'ın coşkusunu aşıladı. Onun en önemli yanı budur.

 

Modernizm eleştirisinde Nietsche'den daha iyi

 

Adem Başpınar- Araştırmacı

Seyyid Kutub'un siyasi anlamda ne önerdiği hep geri planda kalmıştır. "İslam"da Sosyal Adalet" isimli kitabını yazdığı dönemde adaleti, ilke ve erdemler dışında ekonomik temele dayandırarak tanımlayan ilk İslam düşünürüdür. Sosyalist kurama hakim olan kutup modern dünyanın insanın doğasını bozduğuna dair Nietsche ile karşılaştırılabilecek ölçüde derin metinler de kaleme almıştır.

 

Yoldaki İşaret'lerine elmas bulmuş gibi sevindik

 

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma- Viyana Üniversitesi Öğretim Görevlisi

1966 yılında Ankara Üniversitesi öğrencisiydim. Necip Fazıl ve Said Nursi'nin yasak risaleleri dışında okuyacak kitap bulamıyordum. Tam da o yıllarda Seyyid Kutub'un  "Yoldaki İşaretler" kitabı gençlerin eline düştü. Bu kitaba kırk yıl boyunca elmas arayıp bulan madenciler gibi sevindik.

 

Ona 'Sünneti reddetti' demek iftiradır

 

Beşir Eryarsoy – Yazar: Seyyid Kutub bugüne dek kasıtlı olarak yanlış anlatıldı ve onunu İslam düşüncesinde sünnete soğuk baktığı lanse edildi. Bu yanlış bir kannattir. Onun düşünceleri Kuran'a olduğu kadar sünnete de ciddi bir pararlellik gösterir. O "La İlahe İllalah"ı açımlarken Rasullah öğrenilmeden bu lafız açıklanamaz demiştir. Ayrıca şu sözü de bu kanaatin yanlış olduğunun en büyük kanıtıdır: "Allah'tan gelen şeriatı Allah'ın rasulu olduğu için Muhammed (SAV)'den başka kaynaktan almak hatadır. Sünnet İslami anayasal düzenin Kuran ile beraber vazgeçilmez bir kaynağıdır". Kutub ayetlerin iniş sebepleri, fıkıh, felsefe  konusundaki başarılarını da sünnete dayandığı için edinmiştir.

 

Seyyid Kutub kimdir?

 

İslamizmin önemli önderleri arasında yer alan Seyyid Kutub 1906 yılında Mısır'da dünyaya geldi. Hafızlık eğitiminden sonra öğretmen lisesi ve Kahire Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun olan Kutub, uzun yıllar ilkokul öğretmenliği ve milli eğitim bakanlığı müfettişliği yaptı. Bu yıllarda edebi yazılarıyla tanınan Kutub'un 1946'da ysiyasi ve sosyal alanda da yazmaya başladı. Kral Faruk ve İngiliz yöneticlerin baskısı ile ABD'ye göreve gönderilerek ülkeden uzaklaştırılan Kutub, döndüğünde Mısır'daki İhvan-ı Müslimin oluşumuna katıldı ve Kral'ın devrildiği ihtilalde önemli bir rol oynadı. İhtilal sonrasında destek verdiği Cemal Abdulnasır bir çok kez hapis cezasına ve nihayetinde  idam cezasına çarptırıldı. İslam iktisat ve adalet sistemini sosyalizme göre açıklayan Kutub modernizmin insan doğasına aykırılığı üzerinde durdu. Kuran-ı Kerim'i açıkladığı Fi Zilal-il Kuran isimli çalışmasıyla İslam dünyasının son 50 yılda en çok okunan yazarı oldu.

 

 

Haber: Elif Yıldız

 

Kaynak: Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48