banner39

Kuvayy-i Milliye yemin Skandalı!

Kamuoyunun varlığından medya aracılığııyla haberdar olduğu bir kaset Türkiye'de yeni bir skandal etkisi yaptı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 08.10.2018, 16:32
Kuvayy-i Milliye yemin Skandalı!

Ürkütücü kasette, ulusalcı olarak bilinen Kuvvayı Milliye Derneği'nin üyelerine, bağlılık yemini ettirdiği bir organizasyonun görüntüleri yer alıyor.

Dernek başkanı Fikri Karadağ sözde sivil bir derneğin üye adaylarına "Ölecek, Öldürülecek, Gerektiğinde Öldüreceksiniz" diyor.

Türkiye kamuoyu bu ismi Danıştay saldırısından sonra da duymuştu. Samanyolu haber o tarihlerde, Karadağ'ın imzasını taşıyan Kuvayı Milliye Derneği'nin kuruluş bildirgesini ekranlara getirmiş ve "Bu neyin bildirgesi?" diye sormuştu.

ANTALYA'DAKİ YEMİN TÖRENİNE SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Kemer Başsavcısı Erkan Gözkaya, Kuvayı Milliye Derneği'nin Antalya Şubesi'nin açılışında yaptırılan yeminin Kemer'de yapılmadığı için hukuki inceleme başlatmadıklarını söyledi. Dün gazetelerde çıkan haber üzerine açıklama yapan Gözkaya, açılış haberinin Kemer Gözcü gazetesinde yayınlandığını ancak şubenin Antalya'da açıldığı için işlem yaptırmadığını bildirdi.

Kemer Gözcü Gazetesi'ndeki haber için işlem yaptırmayan Başsavcı Gözkaya "Olay burada geçmediği için bizimle bir alakası yok. Bugün gazetede çıkan haber üzerine Antalya Cumhuriyet Başsavcısı ile telefonda görüştük. Başsavcı 'Olayın tamamen Antalya'da gerçekleştiğini ve soruşturmanın orada başlatıldığını' söyledi." Kemer Kaymakamı Adem Yılmaz ise olayın gerçekleştiği tarihte yıllık izinde olduğunu belirtti.

Antalya Havalimanı yolu üzerindeki bir restaurantta emekli Albay Fikri Karadağ'ın üyelerine yemin ettirdiği törene katılan Kemer Gözcü muhabiri Ahmet Yenigün " Derneğin Kemer Temsilcisi Kenan Özer'in daveti üzerine gittik. Daha önce açılış ile ilgili gazetemize ilan vermişlerdi. Önce konuşmalar oldu. Her yerden gelen temsilciler oradaydı. Daha sonra yemin töreni yapıldı. Silahları masanın üzerine koydular. Kur'an da vardı. Sanki askerin yemin töreni gibiydi." dedi.

Çok sayıda davetlinin katıldığı törenin kendisini de şaşırttığını anlatan Ahmet Yenigün olayı şu sözlerle dile getirdi: "4-5 kişi bellerindeki silahları çıkarıp masaya koydu. Bunların kimler olduğunu bilmiyorum. Sonra genel başkanları yemin ettirdi. O söyledi, diğerleri tekrar etti. Bununla ilgili haber, 19 Aralık tarihli Kemer gözcü Gazetesi'nde daha sonrada gazetenin internet sitesinde yayınlandı."

Bu arada konuyla ilgili görüşlerini aldığımız derneğin Antalya Şube Başkanı Levent Kaya, silah üzerine yemin ettiklerini doğruluyor. Kaya "Genel merkezimizin aldığı bir karardır bu. Biz de buna uyduk. Silahla beraber Kur'an ve bayrağımız da vardı. Herhangi bir sakınca da görmedik. Atatürk de zamanında bunu yaptı." dedi. Derneğin amacının bayrağın inmemesi ve ülkenin bütünlüğü yönünde girişimlerde bulunmak olduğunu kaydeden Kaya, şunları söyledi: "Silahlı ekipler oluşturduğumuz doğru değil. Biz yasalar doğrultusunda mücadele edeceğiz. Atatürk ilke ve inkılaplarına uyulduğu için, aynı Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi orada yapılan andın aynısı yapıyoruz. Kasım ayında kurduk Antalya'daki teşkilatımızı kasım ayında kurdu 200'ün üzerinde üyemiz var."

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?