Kuveyt Emiri El Sabah Suriye'de

Kuveyt Emiri el Sabah, resmi bir ziyaret için geldiği Şam'da Suriye lideri Esad ile görüştü.

Kuveyt Emiri El Sabah Suriye'de


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el Ahmet el Cabir el Sabah, resmi bir ziyaret için bu gün Suriye'ye geldi. El Sabah, Şam ziyaretinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konular değerlendirildi.

Kuveyt Emiri Şey el Sabah Şam ziyaretinde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad tarafından resmi törenle karşılandı. Halk Sarayı'nda gerçekleştirilen törende iki ülke milli marşları çalındı. Ardından iki lider tören kıtasını selamladıktan sonra her iki ülkenin heyeti ile tokalaştı. Yapılan resmi karşılama töreninin ardandan Esad ve el Sabah bir süre baş başa görüştü. Yaklaşık 2 saat süren görüşmeden sonra her iki lider bir birlerine karşılıklı olarak üstün devlet kuşağı sundu.

Suriye ile Arap ülkeleri arasında son dönemde gelişen ilişkilere paralel olarak karşılıklı ziyaretlerde de artış gözleniyor. Şam yönetimi son dönemde bir süre Arap dünyası ile ilişkilerini üst seviyeye taşıyarak bölgede etkin bir politika ortaya koyuyor.

Yapılan görüşmelerde Suriye tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk el Şara, Başbakan Muhammed Naci Utri, Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Abdullah el Derderi, Maliye Bakanı Muhammed el Hüseyin, Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el Mikdat, Suriye'nin Kuveyt Büyükelçisi Bessam Abdülmecit hazır bulundu.

Kuveyt tarafından ise Kuveyt Ulusal Koruma Güçleri Başkan Yardımcısı Şeyh Meşal el Ahmet el Cabir el Sabah, ekonomiden Sorumlu başbakan Yardımcısı şeyh Ahmet Fahd el Ahmet el Sabah, Maliye Bakanı Mustafa Casim el Şimali, Dışişleri Bakanlığı Asistanı Halit Süleyman el Carullah, Emirlik Sarayında üst düzey danışmanlar ve Kuveyt'in Şam Büyükelçisinden oluşan bir heyet katıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2010, 20:26
banner53
YORUM EKLE

banner39