banner39

Kuveyt kabinesinde ilk kadın bakanlar

Parlamento seçimleri sonrası kurulan hükümette biri liberal iki kadın bakan yer aldı.

Arşiv 29.05.2008, 02:07 29.05.2008, 11:41
Kuveyt kabinesinde ilk kadın bakanlar

Kuveyt'te bu ay yapılan parlamento seçimleri sonrası kurulan hükümette biri liberal, iki kadın bakan yer aldı.

Başbakan Şeyh Nasır el Muhammed El Sabah'ın kabineye aldığı siyasi reform ve açıklık yanlısı liberal Mohdi el Hamud Emir, Emir Şeyh Sabah el Ahmed el Sabah tarafından İskan ve Kalkınma Bakanı olarak atandı.

Devlet televizyonunun haberine göre, Emir El Sabah, kabine listesindeki ikinci kadın olan Nuriye el Subeyh'i de Eğitim Bakanı olarak atadı. El Subeyh, 17 mayıstaki genel seçimlerin ardından istifasını sunan önceki kabinede de aynı görevi yürütüyordu.

Kuveyt Emiri, yeni kabinede de petrol bakanı olarak Muhammed El Eleym'i atadı.

Kabinede savunma, içişleri ve dışişleri bakanlıkları her zamanki gibi emirlik ailesinin üyeleri tarafından üstlenildi.

Kuveyt'te siyasi haklarına ancak 2005'te kavuşan kadınlar, 3 yıldır yapılan iki seçimde de parlamentoya giremedi. Daha önceki kabinelerde de iki kadın bağımsız olarak yer almıştı.

Yeni kabinede ayrıca, Adalet Bakanlığına Hüseyin el Herayti'nin atanmasıyla sadece bir milletvekili yer aldı. Kuveyt'in 1962 anayasasına göre kabinedeki en az bir ismin milletvekilleri arasında seçilmesi gerekiyor.

Resmen tanınan siyasi partilerin bulunmadığı Kuveyt'te, 17 mayıstaki 50 sandalyeli meclis seçiminde katı muhafazakarlar 24 sandalye kazanmış, liberaller 4 sandalye elde etmişti.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?