banner39

Kuveyt Libya'yı protesto etti

Kuveyt, eski Irak lideri Saddam Hüseayin'in idamı üzerine 3 gün yas ilan eden Libya'yı protesto etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kuveyt Libya'yı protesto etti

Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed el Sabah, Libya'nın Kuveyt Maslahatgüzarına bu protestonun iletildiğini, ama iki ülke ilişkilerinin bundan etkilenmeyeceğini söyledi.

Şeyh Muhammed, milletvekillerinin Saddam'ı "şehit" ve "kahraman" olarak tanımlayan Arap ülkelerinin şiddetle eleştirildiği Meclis oturumundan sonra yaptığı açıklamada, "bayrakların yarıya indirilmesi kararı ve kendi halkına ve Arap ümmetine karşı suç işlemiş bir diktatörün idamının yasının tutulmasından acı duyduk" dedi.

Saddam Hüseyin liderliğindeki Irak, 1990'da Kuveyt'i kısa süreli olarak işgal etmiş, 1991'de ABD kuvvetleri tarafından Kuveyt topraklarından atılmıştı. Kuveyt Meclisi'nin bugünkü oturumunda söz alan birçok milletvekili, Saddam'ı "şehit" ve "kahraman" olarak tanımlayan Arap ülkelerini şiddetle eleştirdi. Milletvekilleri hükümetten, aralarında Libya, Yemen, Ürdün ve Sudan'ın bulunduğu bu ülkelerle ilişkileri ve bu ülkelere yapılan mali yardımları gözden geçirmesini istedi.

Milletvekili Ahmed el Şuhumi, Meclis'te yaptığı konuşmada, Saddam için "o bir ödlek, diktatör ve bir canavardı ve tarihin çöp sepetine gitti" dedi ve Saddam'a kahraman diyen Libya lideri Muammer Kaddafi'nin de Saddam'la aynı kaderi paylaşması dileğinde bulundu.

Milletvekili Faysal el Mislim, Libya ile ilişkilerin kesilmesini isterken, başka bir milletvekili Abdullah el Acmi ise "Saddam'ın asıldığı günün, gelecek kuşakların onun yaptıklarını unutmaması için, ulusal tatil ilan edilmesini istiyorum" dedi. Başka bir milletvekiliyse "Saddam bize zarar verdi, doğru, ama diğer Arap ülkelerine zarar vermedi" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?