banner15

Kuveyt'ten 'İsrail İran'a saldıracaktı' iddiası

Kuveyt'te yayımlanan bir gazete, İsrail'in İran'ı vurmak istediğini iddia etti.

Kuveyt'ten 'İsrail İran'a saldıracaktı' iddiası


Kuveyt'te yayımlanan bir gazete, İsrail'in, seçim döneminin ardından yaşanan iç karışıklıklar sırasında İran'ı vurmak istediğini, bunun için ABD yönetiminin iznine başvurduğunu öne sürdü.

Kuveyt gazetesi, Obama yönetiminin, İsrail'in bu talebini geri çevirdiğini iddia etti. Kuveyt'te yayımlanan "El Ceride" gazetesinin iddiası İsrail basınına da yansıdı.

İddiasını, "Kudüs'te yerleşik bir Amerikalı yetkili" ye dayandıran gazetenin haberi, herhangi bir şekilde doğrulanmış değil.

Habere göre, İran'da Haziran ayındaki tartışmalı Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının ardından çıkan olaylar sırasında, İsrail Amerika'dan, İran'ın nükleer tesisleri yanı sıra, bazı askeri tesislerini vurmak iddiasıyla "yeşil ışık" istedi.

Talep, iddiaya göre İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından ABD Başkanı Barack Obama'ya iletildi; talebin altında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in de imzası yer aldı.

Aynı kaynak, Obama yönetiminin İsrail'in bu talebine karşı çıktığını belirtti. Adı verilmeyen söz konusu diplomatik kaynak, İsrail'in bu niyetinde "çok ciddi" olduğunu" ve İran'ı sert bir şekilde vurmayı planladığını öne sürdü.

Kaynak: Cnn

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2009, 16:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35