banner39

Kuyruklu Yıldıza Roket Çarptı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, "Deep Impact" Derin Darbe) uzay aracından bırakılan sondanın Tempel-1 kuyrukluyıldızını vurduğunu açıkladı. "Deep Impact" uzay aracı, bakırdan yapılmış varil büyüklüğündeki sondayı, 24 saat önce kuyrukluyıldıza sap

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kuyruklu Yıldıza Roket Çarptı

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'ya ait bir roket, planlandığı gibi Tempel 1 kuyruklu yıldızına çarptı. 372 kilogram ağırlığındaki ve bir çamaşır makinesi büyüklüğündeki bakır roket, bir Hollywood filminden esinlenerek Deep Impact (Derin Darbe) adı verilen araçtan fırlatıldı. NASA bu çarpışma sayesinde kuyruklu yıldızın içinde güneş sistemi meydana geldiğinden beri, yani 4,5 milyar yıl önce sıkışmış buz, toz ve taş kütlelerini patlatmayı ve sistemin oluşumu hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umuyor.  NASA yetkilileri, saatte 37 bin kilometre hızla kuyruklu yıldıza çarpan roketin açığa çıkardığı gaz ve toz bulutunun, ilk belirlemelere göre, beklediklerinden daha büyük olduğunu açıkladı.

Amerikalı bilimadamları, kuyrukluyıldızın yörüngesinden çıkmayacağını ve bu darbenin astronomik olarak 'bir sineğin, bir Boeing'e çarpmasına eş olduğunu' söylüyor. Ocak ayında fırlatıldığından beri yaklaşık 431 milyon kilometre yol alan uzay aracı Derin Darbe, NASA'ya 333 milyon dolara mal olmuştu. Kuyrukluyıldızlar sıkışmış haldeki toz, buz ve gazlardan oluşuyor. Ancak çekirdeğine ulaşmanın güneş sisteminin oluşumundan kalma başka maddelerle karşılaşılmasını sağlayacağı umuluyor. Roket bu nedenle gökcismini oluşturan maddelerle karışmaması için kuyrukluyıldızlarda bulunmayan bir madde olan bakırdan yapıldı.

Deep Impact de bu patlamayı yaklaşık 500 kilometre uzaktan izleyerek veri topluyor. Çarpışma 4,5 tonluk TNT'nin yaratacağı güçte bir enerji açığa çıkardı. Ancak bunun kuyruklu yıldızın rotasını değiştirmeyeceği belirtiliyor. Bazı uzmanlar, yaşamın kaynağı olan karbonun dünyaya kuyrukluyıldızlarla taşındığını öne sürüyor.  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) da son dönemde kuyruklu yıldızları araştırmaya eğildi. ESA'nın bu amaçla geliştirdiği Rosetta aracı, 2014'te Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızına ulaşacak.  Ancak Rosetta, gökcismini parçalamak yerine, üzerine bir cihaz indirerek yüzeyi inceleyecek.

Bir sinek Boeing'e çarptı 
 
NASA yetkililieri, sözkonusu projenin Güneş sisteminin nasıl oluştuğuna ipuçlarını elde etmek için yapıldığını söylese de, Ocak 2005'te fırlatılan "Deep Impact" uzay aracının kuyruklu yıldıza çarpma zamanının 4 Temmuz ABD Bağımsızlık Günü'ne ayarlanması dikkat çekti.  Uzay aracının, yaklaşık 333 milyon dolara mal oldu. Amerikalı bilimadamları, bu darbenin astronomik olarak 'bir sineğin, bir Boeing'e çarpmasına eş olduğunu' söylerken, çarpışmanın 4,5 tonluk TNT'nin yaratacağı güçte bir enerji açığa çıkardığı belirtildi.  

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?