banner39

Kuzey Akım'a Baltık Denizi'nden yeşil ışık

Rusya'dan Almanya'ya uzanacak boru hattı önündeki son engel de kalktı

Arşiv 14.02.2010, 10:51 14.02.2010, 12:59
Kuzey Akım'a Baltık Denizi'nden yeşil ışık


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Finlandiya'da hükümete bağlı çevre kuruluşu, Baltık Denizi altından Rusya'dan Almanya'ya uzanacak önemli doğalgaz boru hattının inşası için Rusya'ya gereken izni verdi.

BBC'nin haberine göre, Finlandiya'dan beklenen izin, 2012 yılında tamamlanması beklenen 1220 kilometrelik Kuzey Akım (Nord Stream) boru hattının inşasının gerçekleşmesi için aşılması gereken son resmi engeldi.

Rusya'nın doğalgaz devi Gazprom, bu yeni projede en büyük paya sahip olan şirket konumunda.

Kuzey Akım hattından her yıl Almanya ve diğer Avrupa Birliği üyelerine 55 milyar metre küp doğalgaz sevk edilmesi planlanıyor.

Gazprom'un boru hattındaki hissesi yüzde 51. Alman BASF-Wintershall ve E.ON Ruhrgas şirketleri yüzde 20'şer ve Hollanda'nın Gasunie şirketi yüzde 9 hisseye sahip.

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de Çarşamba günü düzenlenen toplantıda Rusya başbakanı Vladimir Putin, Kuzey Akım'in çevre üzerindeki etkileri konusunda yoğun araştırma yürütüldüğünü ve boru hattının güvenli olduğunu söylemişti.

Baltık Denizi bölgesinde, bu projenin, deniz dibinde yatan zehirli maddeleri, özellikle 2. Dünya Savaşı'ndan kalma çok sayıdaki cephanenin içindeki maddeleri hareketlendireceği kaygıları dile getirilmekteydi.

Finlandiya, boru hattı inşasına verdiği izinde, döküntülerin yaratabileceği sorunları önleyebilmek için, boru hattının parçalarını yerleştirecek gemilere, Finlandiya ekonomik bölgesinde demirleme yasağı getirdi.

Kuzey Akım, daha önce Rusya, İsveç, Danimarka ve Almanya'dan gereken izinleri almıştı. Doğalgaz boru hattı projesinin 7,4 milyar Euroya mal olacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?