banner39

Kuzey Irak ihracatçının can simidi oldu

Türkiye'nin Kuzey Irak'a yılın ilk üç ayında yaptığı ihracat, adeta can simidi oldu.

Arşiv 17.06.2010, 00:51 17.06.2010, 07:30
Kuzey Irak ihracatçının can simidi oldu

 

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni 

İçinde bulunduğumuz 2010 yılının ilk 3 ayında Irak’a yapılan ihracat, ABD ve Rusya’ya yapılan ihracatı geçti.

İlk 3 ayda Irak’a, 1 milyar 256 milyon 11 bin dolarlık ihracat yapılırken, Rusya’ya 907 milyon 487 bin dolarlık, ABD’ye ise 825 milyon 492 bin dolarlık ihracat yapıldı. Irak’a yapılan ihracatın büyük miktarı Kuzey Irak’a yapılıyor. I

rak'a ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30,9 arttı. Irak’a 2009 yılında 5 milyar 125,9 milyon dolarlık, 2008 yılında ise 3 milyar 916,7 ihracat yapılmıştı. Kuzey Irak’ın Türkiye’nin ihracatında önemli bir yer sahibi olduğunu söyleyen İTO Meclis Üyeleri yaptıkları açıklamalarda kaliteli olmak şartıyla Türkiye’den giden iğneden ipliğe tüm ürünlere ihtiyaç olduğunu belirterek buraya kalıcı yatırım yapılmasını tavsiye ettiler.

KALİTELİ  ÜRÜNLER HER ZAMAN ŞANSLI

Meclis Üyesi Sadi Yalçın, Irak’a dönük ihracatın giderek artacağına inandığını belirterek sağlık, gıda ve inşaat sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde yatırımın yapılabileceğini, her türlü kaliteli olmak şartıyla ürünün alıcı bulacağını belirtti. Özellikle Kuzey Irak üzerinden Irak’a girilmesinin daha kolay ve verimli olacağını düşündüğünü söyleyen Yalçın, ihracat ve yatırım için risk olmadığını sözlerine ekledi. İnşaat sektörünün adeta ülkenin tüm şehirlerinde canlı olduğuna dikkat çeken Yalçın, bu sektörle birlikte tüm yan sektörler içinde ihracat imkanı olduğunu ifade etti.

KUZEY IRAK’TAN TİCARET YAPMAK DAHA KOLAY

Irak’ta morallerin düzeldiğini gördüğünü söyleyen Meclis Üyesi Şevket Aydın, özellikyle Kuzey Irak halkının moralinin daha yüksek olduğunu ve ticaret yapmak için çok hareketli bir yapısının olduğunu ifade etti. Aydın, Türk ürünlerine dönük talebin beklenilenin üstünde olduğunun altını çizerek özellikle Kuzey Irak’ta vergi ve stopajlar alınmadığı için çok rahat yatırım ve ihracat yapılabilir.

GELECEK VAAT EDİYOR

Irak’la komşumuz olması  dolayısıyla bir zamanlar milyar dolar düzeyinde yapılan ihracatın  çeşitli krizler ve savaşlar nedeniyle milyon dolarlar düzeyine düşmesinin ardından şimdi yeniden milyar dolarlara yükseldiğini söyleyen İTO Meclis Başkan Yardımcısı Sami Yılmaz, özellikle Kuzey Irak’ın gelecek vaat ettiğini söyledi. Yılmaz, Bağdat’ta, Basra’da olan sorunların hiçbiri Kuzey Irak’ta olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Erbile elinizi kolunuzu sallayarak giriyorsunuz. Sokaklar pırıl pırıl. Gerçekten ticaret açısından değerlendirilebilecek bir ülke. Dikkat edilecek en önemli husus yeter ki mallarımız düzgün ve kaliteli olsun, her türlü ürünlere ülkenin kapısı açık. “

Kutu:

Hedef 20 milyar dolarlık ihracat

Irak'ın ithalatında en önemli pay yüzde 24,5 ile Türkiye'ye aittir. İkinci önemli ülke ise ABD'dir. İhracatında ise % 55'lik payı ile ABD ilk sırada yer almakta olup, diğer önemli ülkeler sırası ile İspanya ve Ürdün'dür.   Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Irak arasındaki ticaret hacminin 2012'de 20 milyar dolar olmasının hayali bir hedef olmayacağını söylemişti.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?