'Kuzey Irak kontrolümüzde değil'

Irak'ın kuzeyindeki yerel parlamento olağanüstü toplandı. Başbakan Barzani önemli itiraflarda bulundu: PKK'yı bazı yerlerden çıkaramadık.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Kuzey Irak kontrolümüzde değil'

Parlamentodaki oturumda konuşan bölgesel yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani, bazı bölgeleri hala PKK'dan geri alamadıklarını itiraf etti ve "PKK askeri bir sorun değil, Türkiye siyasi çözüm bulmalı" dedi. Barzani ayrıca "Kerkük'e askeri müdahaleden Türkiye zararlı çıkar" diye konuştu.

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde kendilerinden alınan haklarını geri almak için mücadele ettiklerini kaydeden Barzani, şöyle dedi:

“Irak'ta yapılan seçim sonucu halkın yüzde 80'inin onayladığı bir anayasamız vardır. Bu anayasada ihtilaflı bölgelerdeki sorunu çözecek 140. madde vardır. Bu madde sadece Kürtleri değil, hakları elinden alınan tüm milletleri kapsamaktadır. Eğer Türkiye, Kerkük sorununu savaşla çözmek isterse zararlı çıkar. Türkiye'nin Kerkük'e müdahale etmesi bir ülkenin içişlerine müdahale etme olur. Bu konuda Irak hükümetinin de sert bir açıklama yapması gerekir. Kerkük meselesi sadece Kürtlerin değil, tüm milletlerin sorunudur.”

Anayasanın 140. maddesini uygulamanın ertelenmesi halinde sorunun daha da büyüyeceğini savunan Barzani, “Baas (partisi rejimi) döneminde Türkmenlere birçok haksızlık yapıldı. O zaman Türkiye neredeydi. Hiç kimse bizim kadar PKK'dan çekmedi. Hala Kürdistan'ın bazı bölgelerini PKK'dan geri almış değiliz. PKK sorunu askeri bir sorun değil. Türkiye'nin bu sorunu siyasi bir şekilde çözmesi gerekir. Artık tehditle sorunları çözme dönemi geçmiştir. Kerkük'e müdahale için Kıbrıs örnek veriliyor. Kıbrıs'ta Türkiye'yi destekleyenler var, ama burada onları isteyen kimse yok” dedi.

Türkiye ile ekonomik bağlantılarının bulunduğunu belirten Barzani, Türk şirketlerinin Kuzey Irak'ta bir milyar dolarlık iş yaptıklarını hatırlattı.

“PKK'YI HİÇBİR ZAMAN ONAYLAMADIK”

Parlamento Başkanı Adnan Müfti ise Türkiye ile ilişkilerini güçlendirmekten yana olduklarını ifade ederek, “Türkiye PKK'yı bahane ederek içişlerimize karışma niyetindedir. Sınırlarımızdaki PKK'yı hiçbir zaman onaylamadık.

Türkiye'deki yöneticiler bu sorunu barışçıl bir yöntemle çözmeye hazır değiller. Biz Türkiye'ye karşı hiçbir zaman gizli plan içerisinde olmadık” dedi.

1988 yılında Kürtlere karşı kimyasal silah kullanılarak yapılan katliam sırasında Türkiye'nin kendilerine kucak açtığını hatırlatan Barzani, “Türkiye her zaman bize kucak açmıştır. Bizim hiçbir ülkeye zararımız olmadı. Bölgede tehdit faktörü değil, barış faktörüyüz” diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?