banner39

Kuzey Irak'a NATO önerisi

GMF, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyini işgal etmesini önlemek için bölgeye NATO gücü gönderilmesini önerdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kuzey Irak'a NATO önerisi
Amerikan düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu (GMF), Türkiye'nin Irak'ın kuzeyini işgal etmesi olasılığını önlemenin en iyi yolunun bölgeye NATO gücü konuşlandırmak olduğunu savundu.

GMF'nin, NATO'nun Riga zirvesi öncesinde hazırladığı “NATO'nun Yeniden Keşfi” başlıklı raporda, Irak'ın bölünme tehlikesi altında bulunduğu belirtilerek, “NATO, Kuzey Irak'ta, mütefikleriyle birlikte bu karmaşık sorunu çözmede Türkiye'ye yardımcı olabilir” ifadelerine yer verildi.

ABD'nin eski BM Daimi Temsilcisi ve Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke ve GMF Direktörü Ronald D. Asmus tarafından kaleme alınan raporda, Kuzey Irak'a yerleştirilecek NATO gücünün yararları şöyle sıralandı:

“Türkiye'de Güneydoğu'ya sürekli saldırılarda bulunan PKK terör örgütünün ortadan kaldırılması için Kuzey Irak'ın işgalinden açıkça sözedenler var. Bu riski azaltmanın en iyi yolu Kuzey Irak'a NATO gücü konuşlandırmak.

Böyle bir konuşlandırma diğer bazı amaçlara da hizmet edebilir. Kürt liderlerle yapılacak bir anlaşma PKK'yı sınırlandırır. Bu, Türkiye'nin askeri operasyonunu önlemenin en iyi yoludur. İkinci olarak NATO askerleri Irak'taki iç savaşın hala barış içinde olan, istikrarlı ve yarı demokratik parçasına (Irak'ın kuzeyine) yayılmasını önler.”

Irak'ın kuzeyindeki NATO gücünün ayrıca gerektiğinde ülkenin diğer bölgelerinde kullanılmak üzere tutulabileceği ileri sürülen raporda, benzer operasyonların Kuveyt'ten yapılmasının daha zor olacağına dikkati çekildi.

Raporda, Irak'ın kuzeyine yerleştirilecek NATO gücünün son yararı olarak, ”ABD Başkanı Bush'a Irak'ı tamamıyla gözden çıkarmadığı yolunda siyasal bahane sağlaması” sayıldı.

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?