banner39

Kuzey Iraklı Kürtler'in İsrail sevgisi 'belgelendi'

K.Irak'ta yapılan bir kamuoyu araştırması, Kürtlerin büyük çoğunluğunun İsrail ile yakın ilişki istediğini ortaya koydu.

Arşiv 05.10.2009, 10:52 05.10.2009, 11:33
Kuzey Iraklı Kürtler'in İsrail sevgisi 'belgelendi'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Erbil'de bulunan bir araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen ve İsrail gazetesi Maariv tarafından ayrıntıları yayımlanan bir kamuoyu araştırması, Kuzey Iraklı Kürtler'in Yahudiler'i tarihi "dost" olarak nitelediğini ve İsrail ile yakın ilişkiler kurulmasını desteklediğini ortaya koydu.

Maariv'in "Kürt devletinin geleceğini şekillendirmek için hayati önem taşıyan sonuç" olarak yorumladığı ankete göre, katılımcıların yüzde 87,5 "Kürtler ve İsrailliler arasında derin ve tarihi ilişkiler" olduğunu düşünüyor. Kürtler'in yüzde 62'si de Bölgesel Kürt yönetiminin İsrail ile ekonomik ve kültürel alanlarda müzakereleri başlatmasını ve gelecekte geniş kapsamlı ilişkiler kurmasını istiyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 67'si bağımsız Kürt devletinin gerçekleşmesinde İsrail'in önemli rolü olduğunu savunurken, yüzde 60'ı da, İsrail ile kurulacak tüm ilşikilerin açık olmasından yana..

Point Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından yürütülen ve Erbil, Süleymaniye, Duhok, Musul ve Kerkük'ten bin kişiyle yapılan görüşmeler sonucu ortaya konan anketi yorumlayanh gazeteci Kader Domli, Kuzey Irak yönetiminin Kürt halkı kadar "cesur" olmadığını savundu ve şöyle konuştu:

"Bu anket, Kürdistan halkının yüzde 68.4'ünün, büyük bir çoğunluğunun, İsrail Devleti ile ilişkilerin güçlendirilmesinde yarar gördüğünü ortaya koydu. Bunun nedeni, katılımcıların, İsrail'in sonsuza kadar bölgedeki politikaları şekillendiren en önemli ve güçlü oyuncu olacağına inançları olabilir. "

Kürtler'in yüzde 60'ının İsrail'i stratejik bir müttefik olarak gördüğünü vurgulayan İsrail gazeteleri, , "varolan tarihi ve derin" dostluğun geliştirilmesi için İsrailli siyasilerin "düşman Araplar içindeki bu dostluğu" kısa sürede değerlendirmesi gerektiği" yorumunu yaptı.

 

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?