banner15

'Kuzey Irak: savaş sonrası cephe'

ABD bir gazete Kerkük'ü konu alarak Kuze Irak'ı savaştan sonraki yeni cephe olarak tanımladı.

'Kuzey Irak: savaş sonrası cephe'
ABD'de yayımlanan Los Angeles Times gazetesi, petrol zengini Kerkük'ün geleceğine ilişkin referandumun yaklaştığını ve şiddetin bu bölgede de artmasından endişe edildiğini belirtirken, “Kuzey Irak, savaşta bir sonraki cephe olarak görülüyor” ifadesi kullanıldı.

Gazetede, Kerkük mahreçli Louis Roug imzasıyla yayımlanan yazıda, Bağdat ve El Anbar bölgelerine ek Amerikan askerleri gönderilirken, Amerikalı yetkililer, bölge liderleri ve sakinlerinin, giderek artan şekilde, Kerkük'ün Irak'taki “iç savaşta” üçüncü cephe olabileceği yönünde endişeli oldukları kaydedildi.

Irak'ta Şiilerle Sünniler arasında savaş yaşandığı, Kerkük'te ise Arap, Kürt ve Türkmenler arasında bu bölgenin kontrolüne ilişkin çekişme yaşandığı belirtilen yazıda, hiçbir grubun savaşmak istemediğini söylediği, ancak herkesin savaş durumuna göre hazırlandığı ifade edildi.

Yazıda, Kürt liderlerin kenti “kanunla veya gerekirse zorla” alacakları yönünde beyanlarda bulundukları, Irak'a komşu ülkeler Türkiye ve İran'ın ise Kürtlerin Kerkük'ün kontrolünü ele geçirmesine ve petrol zengini bu kenti ele geçirmenin vereceği güven ve ekonomik güçle bağımsızlığa doğru ilerlemesine karşı olduğu belirtildi.

Kerkük'ün geleceğine ilişkin bu yıl sonuna kadar yapılacak referandumda Kürtlerin kazanacakları yolunda gözlemcilerin görüşünün aktarıldığı yazıda, Kürt bürokratların on binlerce Arab'ın oy hakkını elinden alacak bazı yönetsel kararlar aldığı ve bunu fazla dikkat çekmeden yapmaya çalıştığı kaydedildi.

Los Angeles Times, Kürtlerin Kerkük'ü ele geçirme planı çerçevesinde ”Irak'taki Sünni Arap gerillaları” El Kaide bağlantılı gibi göstermeye çalıştığını ve rakiplerinin meşruiyetini sorgular hale getirdiğini yazdı. Iraklı Kürtlerin, Kerkük'ün kontrolünü ele geçirmeleri halinde, Irak'ın diğer bölgelerine ekonomik bağımlılıklarının kalmayacağını, ayrıca “Kerkük olmadan 'Kürdistan'ın' ekonomik olarak tek başına ayakta duramayacağını” belirten gazete, Kerkük'te 1957 yılında yapılan son güvenilir nüfus sayımına göre kentin nüfusunun yüzde 40'ını Türkmenlerin, yüzde 35'ini Kürtlerin, yüzde 24'ünü Arapların ve yüzde 1'ini Hristiyanların oluşturduğunu kaydetti.

Gazete, 1970'lerde dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin'in 250 bin Kürt'ü Kerkük'ten sürdüğünü ve kenti Araplaştırdığını, ABD'nin 2003'teki müdahalesiyle demografinin yeniden değiştiğini yazdı.

Los Angeles Times, binlerce Türkmen ve Arap'ın, siyasi baskı ve şiddet nedeniyle kenti terk ettiğini, 350 bin Kürt'ün ise Kerkük'e geldiğini, Kürtlerin Türkmen ve Arapları bölgeden kaçırmak için bezdirici davranışlar sergilediğini kaydetti.

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35