banner15

Kuzey Irak'ta 10 kişi idam edildi

Kuzey Irak'da Ensar el-İslam üyesi 10 kişi "terör eylemlerine" karıştıkları iddiasıyla idam edildi.

Kuzey Irak'ta 10 kişi idam edildi

Irak'ın kuzeyindeki Süleymaniye'de ise Mart ayında "terör eylemleri" düzenlemekle suçlanan 10 kişinin bugün idam edildiği bildirildi. Adının açıklanmasını istemeyen bir güvenlik yetkilisi, söz konusu 10 kişinin 2003 ve 2004 yıllarında, başta Erbil ve Dohuk'ta olmak üzere Irak'ın kuzeyinde terör eylemleri düzenlediğini itiraf eden Ensar el-İslam örgütüne mensup olduklarını söyledi. Yetkili, idama mahkum edilen bu 10 kişinin cezalarının bugün Erbil'de infaz edildiğini açıkladı.

Kuzey Irak güvenlik güçleri 11 kişiyi tutuklamıştı. Güvenlik kaynakları bunlardan 10’unun Ensar el İslam örgütüne üye olduklarını itiraf ettiğini belirtti. Bu Kürt örgütünün El Kaide’ye yakın olduğu kaydediliyor. İdam cezası alanların dışındaki diğer kişi ise ömür boyu hapse çarptırılmıştı.

İdam cezası alanlar arasında örgütün lideri ve aynı zamanda mekanik mühendisi Erbil kökenli Şeyh Zana Abdülkerim Berzenci ile Erbil’de eski bir güvenlik memuru da bulunuyor. İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, mahkeme tarafından idam cezasına captırılan Şeyh Zana ve 10 arkadaşının idam cezasının kuşunlanarak infaz edilmesi kararının verildiğini ancak daha sonra "kurşunlanarak idam edilmek"ten vazgeçildiği ve cazanın "dar ağacına asılarak" gerçekleştirildiğini bildirdi. Kaynak söz konusu kişilerin bugün dar ağacına asılarak idam edildiklerini bildirdi.

Geçtiğimiz 13 Eylül’de Bölge Parlamentosu, idam cezasının anayasa yer almasına ilişkin tasarıyı kabul etmişti. Parlamentoda oyu sunulan yasa tasarısı oy çoğunluğuyla kabul edilmişti. Ancak kanunun yürürlüğe girmesi için bölge başkanı Mesud Barzani'nin onayından geçmesi gerekiyor. Ayrıca idam cezasının anayasada yer almasına çok sayıda sivil toplum örgüt tepki gösterdi.

IRAK'TA 7 IRAK, 1 ABD ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Irak'ın başkenti Bağdat'ın batısına düşen, direnişin yoğun olduğu Felluce kentinde 7 Irak askerinin çatışma ve saldırılarda öldürüldüğü bildirildi. Polis kaynakları, şafak vakti bir ordu mevzisine füze fırlatılması sonucu 4 askerin öldüğünü, 3'ünün yaralandığını söylediler. Kaynaklar, bu saldırıdan birkaç saat sonra da bir grup silahlı kişiyle askerlerin çatışmaya girdiğini, birkaç saat süren çatışmada 3 askerin öldüğünü belirttiler.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada da, Bağdat'ın kuzeyinde dün akşam düzenlenen bombalı saldırıda bir Amerikan askerinin öldüğü bildirildi. Son ölümle, Amerikan askerlerinin Irak'ı işgal ettiği Mart 2003'ten bu yana ölen Amerikan askerlerinin sayısı 2 bin 687 oldu.


Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35