banner39

Kuzey Irak'ta 238 Kerküklü tutuklu bulunuyor

Kuzey Irak'taki gizli hapishanelerde Kerküklü tutukluların olduğu iddia edildi.

Arşiv 25.05.2010, 18:13 25.05.2010, 18:22
Kuzey Irak'ta 238 Kerküklü tutuklu bulunuyor

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kerkük'te bir yetkili Kuzey Irak'ta kamuoyundan gizli tutulan hapishanelerin olduğunu ve buralaralarda 'İhtilaflı bölgeler'in sakinlerinin hapsedildiğini söyledi.

Kerkük milletvekili Muhammed Halil Nasıf, Kuzey Irak'ta iki gizli hapishane bulunduğunu bunların Süleymaniye ve Erbil'de yer aldığını ve bu hapishanelerde 238 Kerküklü Arap ve Türkmen'in tutuklu olduğunu söyledi.

Nasif bu hapishanelerin uluslar arası Kızıl Haç örgütü tarafından kayıt altına alınmadığını dile getirerek, Kuzey Irak'ta ev hapishaneleri uygulamasının da bulunduğunu buralarda da 'Kerkük ve Musul' gibi ihtilaflı bölgelerden onlarca Arap ve Türkmen'in hapsedildiğini söyledi.

Hapishanelerin ismini de söyleyen Nasif, Karacalan ve Erbil'deki Akra Hapishanelerinin en önemli iki hapishane olduğu ayrıca ekledi. 

El Cezira'ya konuşan Kerkük milletvekili, bu hapishanelerde Irak'ın farklı şehirlerinden 1000'den fazla tutuklu olduğunu, tutukluların 238'inin Kerküklü olduğunu, bu bilginin kesin doğruluğunu kanıtlayacak şekilde ellerinde belge bulunduğunu ifade etti. 

Kuzey Irak içişleri bakanlığı yüksek düzeyli yetkililerinden Tarık Kehridi iddiaları yalanladı. Bazı tutukluların hapishanelerde olduğu iddiasının doğru olduğunu belirten Kehridi, tutukluların hepsinin kayıt altında olduğunu söyledi. Hapishanelerde terör suçlarından tutuklananların da bulunduğunu bildiren Kehridi, tutukluların 5 ila 15 yıl hapse mahkum edilmiş olduklarını söyledi. 

Hapishanelerde Arap ve Türkmenlerin olduğu şeklindeki soruya ise yetkili, ''Irak'ta 18 şehir bulunduğunu 'Irak Kürdistan'ının sadece Erbil, Süleymaniye ve Duhuk şehirlerinden oluştuğunu hatırlattı ve Kuzey Irak hükümetinin Arap, Türkmen, Müslüman ve Hıristiyan ayrımı yapmadığı'' şeklinde cevap verdi. 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?