banner39

Kuzey Kafkasya kökenli mahpuslar yardım istedi

Rusya'nın Omsk "İK 2" hapishanesinde bulunan İnguşetya ve Çeçenistan kökenli mahpuslar yardım için BM'ye müracaat etti.

Arşiv 25.04.2010, 09:31 25.04.2010, 10:26
Kuzey Kafkasya kökenli mahpuslar yardım istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kafkasya'dan BM’ye gönderilen mektupta hem mahpusların hem de onların akrabalarının karşılaştıkları zorluklardan bahsedildi ve kendilerinin hayati tehlikesi bulunduğu için yetkililerinin mektubu dünya kamuoyuna duyrulması talep edildi.

“İngushetia.org” sitesinin haberine göre mahpuslar kendilerinin ağır işgence ve hakaretlere maruz kaldıklarını belirtti. Site kendilerinde mahpusların audi görüntülerinin de bulunduğunu iddia etti. İddiaya göre mahpuslar kendileri hakkında bilgiyi siteye ulaştırmasından sonra mahkumlara ulaşılamıyor.

Ayrıca onların yerlerinin de deyiştirilmiş olabileceği de iddia edildi. mahpuslar yakın akrabalarına işgence ile özel olarak hazırlanmış ekiplerin ilgilendiğini ve onların yalnız fiziki değil psikolojik zararlar da vermek için çaba sarfettiklerini bildirdiler: “Çeşitli organlarımıza zarar verilmekte ve yaralanmıyor. Tırnaklarımız çıkartılmakta, bizi çırılçıplak köpeklerin önüne atmaktalar, zorla Hıristiyan işaretleri yapmamız emr edilmekte. Dini inancımıza hakaret edilmekte. Erkeklere toplu şekilde taciz edilmekte. Birçoğumuz bu işgencelere dayanamayarak intihar etmeğe çalışsak da bunu da engellemekteler”, diye mahpusların mektubunda ifadeler yer aldı.

Mahpuslar bu konuda Rusya Federal Savcılığına, Çeçenistan başkanı Kadirov ve İnguşetya başkanı Yevkurov’a da bilgi verilmesini istedi.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?