banner39

Kuzey Kafkasyalı direniş lideri Astemirov öldürüldü...

Nalçik'te Rus güçlerle direnişçiler arasında çıkan çatışmada Anzor Astemirov hayatını kaybetti.

Arşiv 25.03.2010, 13:21 25.03.2010, 13:30
Kuzey Kafkasyalı direniş lideri Astemirov öldürüldü...

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuzey Kafkasya'da bulunan Kabardey Balkar'ın başkenti Nalçik'te, Rus karşıtı direniş liderlerinden ve Camagat'ın başkanı Anzor Astemirov, Rus özel operasyon görevlileri tarafından öldürüldü. 1976 doğumlu Astemirov'un bir polis kontrol noktasından geçerken çıkan çatışmada hayatını kaybettiği öne sürüldü.

Daha önce de iki kez öldürüldüğü açıklanan Astemirov'un son ölümünü, Rus savcılar da doğruladı. Rus ajansı Ria Novosti'nin haberine göre, savcılar, Astemirov'un naaşı üzerinde kimlik taraması yapıldı ve ölen kişinin naaşının Astemirov'a ait olduğunu belirttiler.

2005'te ünlü Nalçik harekatını düzenleyen Astemirov, Rus askerlerine ve Rus destekli Kabarday Balkar güvenlik güçlerine çok ağır kayıplar vermişti.

Geçtiğimiz yıl öldürülen Rus gazeteci Anna Politikovskoya, Nalçik baskını sonrasında, bizzat şehirde bire bir konuşarak elde ettiği izlenimleri, Novaya Gazeta'da yayınlamış ve direnişçilerin doğru olanı yaptıklarını yazmıştı.

2005'teki ünlü Nalçik baskınında, Müslüman oldukları için devlet tarafından takibe alınan, sürekli hapis ve dayakla taciz edilen gençler, silahlanarak şehirdeki FSB bürolarını ve polis merkezlerini ölümüne basmışlardı. Bu ünlü baskının bir numaralı lideri olarak Anzor Astemirov gösteriliyordu. Diğer lider Musa Mukojev'in ise aynı baskında öldürüldüğü öne sürülmüştü.

Yorumlar (1)
Çetin Canlı 13 yıl önce
Allah şehadetini kabul etsin.Kafkasya'da bayrağı devralıp Rus köpeklerine karşı Cihad eden yiğitler her zaman olacaktır. Rusların uşaklığını yapan köle ruhlu işbirlikçilerde olacaktır. Tarih İmam Mansurlar, İmam Şamilleri,Cevherleri,Zelimhanları,Şamilleri,Seyfullahları hayır ile yad ederken,Rus kuklası köpekleri lanetle anacaktır.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?