banner39

Kuzey Kore uzun menzilli füze fırlattı

K. Kore'nin bugün uzun menzilli bir füze fırlatmasının ardından ardarda sert açıklamalar geldi, BM acil toplanıyor

Arşiv 05.04.2009, 11:55 05.04.2009, 11:55
Kuzey Kore uzun menzilli füze fırlattı

Güney Kore'deki KBS televizyonu, Güney Kore Devlet Başkanlığı'ndan bir
yetkiliye dayanarak verdiği haberde, Kuzey Kore'nin bir uzun menzilli füze fırlattığını duyurdu.

Güney Kore'de devlet başkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze fırlatması "dünyayı umursamayan" bir davranış olarak nitelenerek, bunun Güney Kore'de "hayal kırıklığı" yarattığı vurgulandı.

Japon yayın kuruluşu NHK de Japon hükümeti tarafından yapılan bir açıklamada, alıntılar yaparak Kuzey Kore'nin bir füze fırlattığını belirtti.
Japonya Başbakanlık Bürosundan yapılan açıklamada ise "Kuzey Kore tarafından bugün fırlatılan füze görünüşe göre Japonya'nın üzerinden geçerek Büyük Okyanus'a doğru gitti" ifadeleri yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Fred Lash, basına yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin, TSİ 05.30'da bir füze fırlattığını teyit etti.

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmadığını ifade eden Lash sözlerine şöyle devam etti:

"Kuzey Kore hükümeti tarafından fırlatılan füze, kışkırtıcı bir eylemdir ve Kuzey Kore'nin hiçbir cezalandırılma kaygısı taşımadan diğer ülkelerin asayiş ve güvenliğini tehdit edemeyeceğini anlaması için ABD'yi uygun adımları atmak konusunda harekete geçirecektir".

Kuzey Kore hükümeti daha önce yaptığı açıklamalarda, uluslararası otoriteleri, cumartesi ile çarşamba günleri arasında bir gün, dünya yörüngesine uydu yerleştirmek amacıyla füze fırlatacağı konusunda bilgilendirmişti.

Ancak, başta ABD, Güney Kore ve Japonya olmak üzere pek çok ülke, Kuzey Kore'yi füze fırlatmayı bir paravan olarak kullanarak, balistik füze denemesi yapmakla suçlamıştı. Sözkonusu ülkeler Kuzey Kore'nin girişimini, Alaska ve ötesine kadar gidebilecek, nükleer başlık taşıyan füzeler yapmak için atılmış bir ilk adım olarak değerlendirmişti.

UYDU BAŞARIYLA YÖRÜNGEYE OTURDU

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı, bu sabah fırlatılan telekomünikasyon uydusunun ''başarıyla'' yörüngeye oturduğunu bildirdi.

KCNA ajansının haberinde, ''Bilim adamlarımız ve teknisyenlerimiz, uzay kalkınması alanındaki ulusal projelere uygun olarak, Kwangmyongsong-2 uydusunu Unha-2 füzesi sayesinde başarıyla yörüngeye oturtmuştur'' denildi.

Haberde, uydunun yörüngesine normal rotasında girdiği de belirtildi. Unha-2 füzesi, ''Taepodong-2'' adıyla da biliniyor.

BM GÜVENLİK KONSEYİ ACİL TOPLANIYOR

BM Güvenlik Konseyi'nin, Kuzey Kore'nin bu sabah yaptığı füze denemesinin ardından acilen toplanacağı bildirildi. BM yetkilisi, Konsey toplantısının bugün 21.00'de kapalı kapılar ardında yapılacağını söyledi.

Diplomatlar, Japonya ile ABD'nin toplantıda, füze denemesinin kınanmasını
ve mevcut yaptırımların uygulanmasında daha titiz davranılmasını isteyeceklerini belirttiler.

Konseyin, Japonya'nın talebi üzerine toplanacağı ifade ediliyor. Kuzey
Kore'nin bu sabah erken saatlerde fırlattığı uzun menzilli füzenin, Japonya'nın üzerinden geçerek Büyük Okyanusa'a doğru gittiği, Japonya hava kuvvetlerinin füzeye müdahale etmediği bildirilmişti.

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore'nin füze deneyerek
kışkırtıcı bir eylemde bulunduğunu, bunun, açıkça BM Güvenlik Konseyi
kararlarının ihlali olduğunu söyledi.

Obama, Kuzey Kore'nin füze programının, kuzeydoğu Asya'da barış ve
güvenlik açısından bir tehdit oluşturduğunu belirtti, çağrılara cevap vermeyen
Pyongyang yönetimine, bu tip adımlardan uzak durması çağrısında bulundu.

AB KINADI

Avrupa Birliği, bu sabah uzun menzilli füze denemesi yapan Kuzey Kore yönetimini kınadı.

Birliğin dönem başkanı Çek Cumhuriyeti'nden yapılan açıklamada, Pyongyang yönetimine, balistik füze ve nükleer programlarından vazgeçmesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, Kuzey Kore'nin, henüz çözülmemiş bir nükleer program sorunu bulunduğu dönemde füze denemesi yapmasının bölgede ayrı bir gerginlik yarattığı ifade edildi.

Çin ise taraflara itidalli davranmaları çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jiang Yu, "Tüm tarafların soğukkanlılığını koruyacağını ve itidalli davranacağını umuyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?