banner15

Kuzey Kore'den ABD'ye ağır suçlama

Kuzey Kore'nin, ABD'nin Güney Kore'ye nükleer silahlar konuşlandırdığına inandığı ve bu tehdit sürdüğü sürece nükleer programını durdurmayacağı belirtildi.

Kuzey Kore'den ABD'ye ağır suçlama

Rus Itar-Tass Ajansı'na açıklama yapan Kuzey Koreli bir kaynak, ''Kuzey Kore'nin, ABD'nin Kore Yarımadası'nın güneyinde nükleer silahları olduğu konusunda hemen hemen hiçbir kuşkusunun bulunmadığını'' söyledi. Kaynak, Kuzey Kore'nin, kendisini savunmak için nükleer kapasitesini geliştirmeye zorlandığını savundu.

Sözkonusu kaynak, ''ABD'nin bu tehdidi ortadan kaldırılmadıkça ve gerekli güvence sağlanmadıkça, Pyonyang'ın da dış baskılara karşı savunma amaçlı nükleer kalkana sahip olma hakkından vazgeçmeyi kabul etmeyeceğini'' söyledi. Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, haberle ilgili bir soru üzerine, sözkonusu iddiaların yeni olmadığını söyledi.

McCormack, ''ABD'nin Kore Yarımadası'nda nükleer silaha sahip olmadığını, ayrıca Kuzey Kore'ye nükleer ya da konvansiyonel silahlarla saldırmaya ya da işgal etmeye niyeti olmadığını'' yineledi. Kuzey Kore, 9 Ekim'de nükleer silah denemesi yaptığını açıklamış ve bu bildirim uluslararası alanda tepki çekmişti. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35