banner39

Kuzey kutbundaki erimeler rekor düzeyde

Kuzey Kutbunu uydularla gözlemleyen bilim insanları bu sene kuzey buzullarındaki erimenin rekor düzeyde olduğunu bildirdi

Arşiv 10.08.2007, 10:18 10.08.2007, 10:18
Kuzey kutbundaki erimeler rekor düzeyde

1979 yılından bu yana Kuzey Kutbunu uydularla gözlemleyen bilim insanları bu sene kuzey buzullarındaki erimenin rekor düzeyde olduğunu belirtti.

Gözlem grubu adına bir açıklama yapan Illinois Üniversitesi’nden William Chapman, kutup bölgesinde artık günlük yaşanan erimenin ölçülebildiğini ifade etti. Bu sene Haziran ve Temmuz aylarında görülen erime düzeyini “inanılmaz” olarak nitelendiren Chapman, güneşli geçen günlerin sayısındaki artışın bu durum üzerinde etkili olduğunu belirtti.

Buzul uzmanı Mark Serreze ise henüz erimenin 2005 yılındaki seviyeyi geçmediğini ancak tahminlere göre Eylül ayında kutuptaki erimenin rekor kıracağını söyledi. Serreze erimenin bir sonucu olarak yüzyıllar sonra Atlantik Okyanusu’ndaki su miktarının önemli oranda artacağını ifade etti.

KÜRESEL ISINMA 2009’DAN SONRA ARTACAK

Öte yandan İngiliz bilim insanları küresel ısınmanın 2009 yılından sonra artacağı tahmininde bulundular.

Küresel ısınmanın, 21. yüzyılda karbon gazı salımının etkisiyle artacağı yönündeki genel uyarının yanında, 2005 yılını takip eden 10 yıl içindeki olasılıklara değinen İngiliz bilim adamlarının raporunda, insanın neden olduğu küresel ısınmadan ziyade, doğal etkenlerin sebep olduğu iklim değişikliği üzerinde duruldu.

Tahminde bulunmak için, El Nino ile okyanus sirkülasyonundaki diğer dalgalanmalarla ısı üzerinde çalışmalarda bulunan uzmanların Science dergisinde yayımlanan raporuna göre, dünya gerçek ısınmayla 2009 yılında tanışacak. 2009’a kadar ise doğal güçler, insanın yol açtığı tahmini ısınmayı dengeleyecek.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?