Kuzey Lübnan'da çatışma: 6 ölü, 48 yaralı

Lübnan'ın kuzeyinde yeniden alevlenen Sünni- Nusayri çatışmasında altı kişi hayatını kaybetti, en az 48 kişi de yaralandı.

Kuzey Lübnan'da çatışma: 6 ölü, 48 yaralı


Trablus'a bağlı Bab El Tebani bölgesinde hükümet yanlısı Sünni grup ile komşu bölge Cebel Muhsin'deki Suriye yanlısı Nusayri grup arasında birkaç gündür süren gerginliğin ardından çatışmalar patlak verdi. Çatışmalarda şu ana kadar altı kişi hayatını kaybederken, 48 kişi de yaralandı.

Ülkenin kuzeyinde, Sünnilerin çoğunlukta olduğu liman kenti Trablus'un dış mahallelerinde Sünnilerle, Nusayriler arasında çıkan çatışmalarda, makinalı tüfekler ve roketatarlar da kullanılıyor.

Çatışmaların nasıl başladığı henüz netlik kazanmazken, kentin Sünnilerin bulunduğu Bab El Tebani bölgesi ile Alevilerin olduğu Cebal Muhsin bölgesinde son haftalarda gerginliğin arttığına dikkat çekiliyor.

Çatışmayla ilgili bölgeden gelen ilk haberlerde, Bab El Tebani bölgesinde hükümet yanlılarıyla komşu bölge Cebal Muhsin'deki muhalefet yanlıları arasında çatışma çıktığı kaydedildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir güvenlik yetkilisi, sabah erken saatlerde Trablus ile Suriye arasındaki ana kara yolunda seyreden bir araca ateş açıldığını aktardı.

Aynı kaynak, araç sürücüsünün yaralandığını da belirtti.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2008, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER