banner15

Kuzey Osetya müslümanları cami konusunda ısrarlı

Osetyalı müslümanlar gittikçe büyüyen cemaat için ihtiyaçların karşılanabileceği bir cami istiyor

Kuzey Osetya müslümanları cami konusunda ısrarlı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kuzey Osetya Müslümanları Dini İdaresi başkanı Ali Yevteyev, Vladikavkaz Merkezi Cami’nin özellikle Cuma namazına gelenlere yetmediğini ifade ederek bir kez daha yeni ve daha büyük bir cami inşasına izin verilmesi talebinde bulundu.

Şehirde artık 100 bin Müslümanın ikamet ettiğini hatırlatan Yevteyev, en büyük caminin ise sadece 500 kişinin ibadeti için yeterli olduğunu söyledi. Yevteyev bölge Müslümanlarının bu sorununu çözmek için, bir zamanlar cami olarak faaliyet gösteren ancak Sovyetler döneminde kapatılan bir binanın tekrar ibadete açılmasına çalışıyor. Şu anda binanın devlet tarafından da kullanılmadığı ifade edildi. 100 yıl önce inşa edilen yapının tekrar cami olarak faaliyet gösterebilmesi için Kuzey Kafkasya başkanına da müracat edildi. Yevteyev binanın ibadete açılması durumunda sıkıntının bir nebze azalacağını savundu. Yevteyev Müslümanların daha çok yaşadığı şehrin farklı bölgelerinde de cami inşa etmeyi düşündüklerini bildirdi. Ali Yevteyev’in şehir yönetimi ile bir araya gelerek Müslümanlar Dini İdaresi için bir cami arsası ayrılmasını talep edeceği de ifade ediliyor.

Osetya'lı müslümanlar sadece Vladikavkaz'da değil tüm ülkede ibadet mekanı konusunda sorun yaşıyor. Kuzey Osetya’da toplam 21 cami bulunduğu, bu mekanların yaklaşık yedi bin müslümana ibadet mekanı sağlayabildiği kaydediliyor. Nüfusunun yüzde 30’unu Müslümanların oluşturduğu bölgede önümüzdeki dönemde 6 eski caminin bakımdan geçirileceği açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 16:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48